Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będą nowe ŚDS-y dla osób ze spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi

16.05.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
dłonie jedna na drugiej w geście przyjaźni i solidarności

Podpisana przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowelizacja rozporządzenia w sprawie środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) zakłada stworzenie placówek dla osób z autyzmem lub sprzężonymi niepełnosprawnościami – ŚDS typu D.

Kameralne placówki

Jak czytamy w rozporządzeniu, w placówkach ma być minimalnie 5 miejsc, jeśli będą w nich przebywać tylko osoby ze spektrum autyzmu. Jeśli w ŚDS będą tylko osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub gdy grupa będzie mieszana, miejsc ma być minimalnie 7.

- Zapis ten da możliwość tworzenia mniejszych kameralnych jednostek, a ustalenie dolnego progu miejsc w domu jest uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ jednostki z mniejszą liczbą uczestników mogłyby mieć problem z utrzymaniem się – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Czytamy tam także, że w ŚDS typu 1 na jednego pracownika może przypadać maksymalnie 3 uczestników.

Walka społeczników

Stworzenie nowych typów placówek, oddzielnych dla osób z autyzmem i dla osób ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, to jeden z głównych postulatów inicjatywy „Chcemy całego życia”. Jej sympatycy manifestowali na początku kwietnia br. właśnie w sprawie stworzenia tego typu placówek. Podczas manifestacji wręczono Mariuszowi Zielenieckiemu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sto tysięcy podpisów pod petycją „Nie zamykajmy dorosłych osób z niepełnosprawnością w czterech ścianach”. 

W petycji zawarto postulat stworzenia dwóch nowych typów ŚDS: D i E – osobnych dla osób z autyzmem i sprzężeniami. O tym, jak takie placówki powinny ich zdaniem wyglądać pisaliśmy na naszym portalu w marcu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas