Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Centrum Zdrowia Matki Polki powstaje nowoczesna apteka

15.05.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
leża jedna na drugiej puste próbówki

Leki cytostatyczne i preparaty do żywienia pozajelitowego będą powstawać w nowej aptece Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP), której otwarcie zaplanowano na koniec tego roku. Wartość inwestycji to ok. 7 mln zł.

- Nowa apteka będzie mieć powierzchnię 1,1 tys. m kw. Znajdą się w niej dwie pracownie – leku cytostatycznego i żywienia pozajelitowego, które zmienią jakość usług świadczonych przez szpital dla dorosłych i najmłodszych pacjentów – podkreślił kierownik szpitalnej apteki w ICZMP Michał Grzegorczyk na konferencji we wtorek 14 maja.

Obecnie ICZMP korzysta z cytostatyków przygotowywanych w innym łódzkim szpitalu, natomiast żywienie pozajelitowe zapewniane jest dzięki produktom gotowym dostarczanym przez przemysł farmaceutyczny.

- Ich skład trzeba indywidualizować w zależności od pacjenta; dlatego taka pracownia jest nam bardzo potrzebna – wyjaśnił Michał Grzegorczyk.

Krok naprzód

Zdaniem prof. Ewy Gulczyńskiej, kierującej w ICZMP Kliniką Neonatologii, nowa inwestycja stanowi ogromny krok naprzód i podniesienie standardów leczenia w placówce.

- Od lat brakowało nam w regionie łódzkim pracowni żywienia pozajelitowego dedykowanej dla noworodków i dzieci – jest jedynie pracownia wyspecjalizowana w preparatach dla dorosłych. Istnieją oczywiście gotowe produkty farmaceutyczne, przystosowane do żywienia pozajelitowego, ale są one „uśrednione”, natomiast każdy z naszych pacjentów jest inny, ich stan zmienia się bardzo dynamicznie, w dodatku grupa pacjentów wymagających żywienia dożylnego jest u nas bardzo duża – wyjaśniła prof. Gulczyńska.

Żywienie pozajelitowe stosowane jest w ICZMP m.in. w dwóch klinikach neonatologicznych, gdzie przebywają wcześniaki o masie poniżej 1,5 kg oraz w Klinice Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków.

Jak poinformował dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach, na stworzenie nowej apteki pozyskano środki restrukturyzacyjne z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Lepsza jakość usług

- Inwestycja, której wartość to ok. 7 mln zł nie tylko poprawi jakość usług świadczonych w ICZMP, ale też pozwoli nam na oszczędności – na samodzielne przygotowywanie cytostatyków i żywienia pozajelitowego wydamy mniej niż na gotowe preparaty – dodał.

Nowa apteka powstaje w samodzielnym pawilonie dawnej pralni szpitalnej, niezagospodarowanym od czasu, gdy ICZMP zaczęło korzystać z zewnętrznych usług pralniczych.

- Budynek zyska nowy układ funkcjonalny, stolarkę okienną, drzwiową, sufit i podłogę, a także klimatyzację i wentylację. Będzie spełniał najwyższe standardy higieniczne – jak na bloku operacyjnym, m.in. w pracowniach cytostatyków i żywienia pozajelitowego przewidziano 20 wymian powietrza na godzinę. Inwestycja ma być zrealizowana do końca roku – podał dyrektor ICZMP ds. administracji i rozwoju Radosław Kreczmański.

Obiekty ICZMP zbudowano w latach 80. XX w. Zdaniem prof. Banacha, nikt wówczas nie zwracał uwagi na optymalizację powierzchni i koszty jej utrzymania, stąd wiele departamentów i zakładów jeszcze do niedawna zajmowało kilka razy więcej miejsca niż było to potrzebne.

Obecnie w ICZMP przyjmuje się ok. 3,5 tys. porodów rocznie; liczba hospitalizacji sięga 50 tys. Szpital dysponuje 960 łóżkami; apteka dostarcza nie tylko leki i drobny sprzęt medyczny na potrzeby pacjentów, ale także m.in. preparaty do dializoterapii, żywienia pozajelitowego i cytostatyki.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy powinny istnieć limity zarobków dla rencistów?

Biuletyn

Wspierają nas