Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pojęcie projektowania uniwersalnego wejdzie w polski obieg prawny

15.05.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
trzy wysokie budynki zbliżają się do siebie szczytami na tle nieba

Projektowana przez rząd ustawa dotycząca programu „Dostępność Plus” po raz pierwszy wprowadza w obieg prawny w Polsce definicję projektowania uniwersalnego. Projekt ustawy o dostępności prawdopodobnie znajdzie się na obradach Komitetu Stałego Rady Ministrów 23 maja.                           

- Cały program „Dostępność Plus” został przygotowany w oparciu o koncepcję projektowania uniwersalnego, czyli tworzenia takich rozwiązań, które będą dostępne dla różnych osób o różnym stopniu motoryczności. Jedno z 49 działań, które zostały zaplanowane w programie „Dostępność Plus” zakłada ustanowienie przepisów prawnych, które zagwarantują dostępność w prowadzeniu inwestycji budowlanych, zakup odpowiednio przygotowanych środków transportu, oznaczenie tras czy przestrzeni publicznej – mówiła na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury podsekretarz stanu w ministerstwie inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Odpowiadała w ten sposób na dezyderat wystosowany do Prezesa Rady Ministrów przez tę komisję ws. obowiązku stosowania zasady projektowania uniwersalnego. W piśmie odniesiono się do wyników kontroli NIK, które wskazały m.in. na to, że gminy nie podchodzą rzetelnie do kwestii usuwania barier z przestrzeni publicznej.

Konieczni pełnomocnicy w gminach

„Zdaniem Komisji, w gminach powinni być pełnomocnicy ze środowisk osób niepełnosprawnych i reprezentanci seniorów, którzy by konsultowali usuwanie barier, tak aby to było nie tylko zgodne z przepisami, ale przyjazne dla tych środowisk” – czytamy w dezyderacie.

Jak podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, zgodnie z projektem ustawy o dostępności, podmioty publiczne oraz inne niż publiczne, ale korzystające ze środków publicznych, będą miały obowiązek zapewnić minimalne wymagania w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej.

Ministrowie będą mieli rok od wejścia w życie ustawy, aby przejrzeć w swoich obszarach przepisy prawa, co ma pozwolić na bardziej spójne włączenie dostępności do przepisów obowiązującego prawa z uwzględnieniem projektowania uniwersalnego. Planowane jest także wprowadzenie nowych zasad technicznych w projektowaniu.

Rola koordynatora

- Przewidziano także rolę koordynatora dostępności, którego będą musiały zapewnić organy władzy rządowej i samorządowej, kontroli państwowej, ochrony prawa, sądy i trybunały – mówiła przedstawicielka resortu.

Poseł Stanisław Żmijan (PO – PO) zwrócił uwagę na to, że przedstawiona odpowiedź ministerstwa to wciąż za mało, domagając się konkretnych terminów. Podkreślił także, że warto pomyśleć w ustawie o narzędziu nagradzania podmiotów stosujących uniwersalne rozwiązania, a nie tylko karania. Podsekretarz stanu zapewniła, że jest planowane takie narzędzie.

- Przewidziane są nagrody dla podmiotów prywatnych – 5-proc. ulga we wpłatach na PFRON – zapewniła.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas