Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wrocław: 17 maja dzień dla osób z niepełnosprawnością w ZUS

13.05.2019
Autor: inf. prasowa
mężczyzna na wózku z rozłożonymi rękami widoczny tyłem, napis Dzień Osób z Niepełnosprawnością 17 maja 2019 żyj aktywnie

Po raz kolejny ZUS organizuje specjalny dzień dla osób z niepełnosprawnością. Ponieważ w całym kraju żyje nawet 7 mln osób z niepełnosprawnością, a tylko 30 proc. z nich jest aktywnych zawodowo - dlatego w tym roku Dzień Osób z Niepełnosprawnością odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie!”. 17 maja osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji.

W tym roku wrocławski ZUS jest współorganizatorem Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. 17 maja br. (piątek) na parkingu obok Opery Wrocławskiej na stoisku informacyjnym ZUS dyżurować będą konsultanci, których można będzie zapytać m.in. o to jak skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej oraz przy ich pomocy założyć i aktywować elektroniczne konto w ZUS.

- W tym dniu jesteśmy nie tylko we Wrocławiu, ale także w naszych placówkach terenowych. Chcemy być blisko osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, dlatego nasi eksperci będą dyżurowali w GOPS w Środzie Śląskiej, w Centrum Wolontariatu Zielony Parasol w Jelczu Laskowicach oraz inspektoracie ZUS w Trzebnicy – mówi Joanna Małolepszy, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji ZUS we Wrocławiu. - Wszystkie porady są bezpłatne, a nasi eksperci czekają od godziny 10.00 – dodaje.

Żyj aktywnie!

- „Żyj aktywnie!” to hasło, dzięki któremu chcemy zaprosić osoby z niepełnosprawnościami nie tylko do rozwijania swoich talentów i poszukiwania możliwości rozwoju, ale chcemy także przypomnieć im o zasadach zdrowego stylu życia i zmotywować do aktywności zawodowej – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W tym dniu w wielu placówkach ZUS eksperci z różnych instytucji, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć oraz czy i jakie inne świadczenia danej osobie przysługują.

- Przy okazji wizyty u nas warto poprosić naszego konsultanta o założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych, co znacznie ułatwi kontakt z ZUS – dodaje Kowalska-Matis.

Wydarzenie dostępne w całej Polsce

Dzień Osób z Niepełnosprawnością ZUS organizuje wspólnie z partnerami: Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowym Funduszem Zdrowia, Biurem Rzecznika Praw Pacjenta, Instytutem Transportu Samochodowego oraz lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością. Dzień Osób z Niepełnosprawnością ma zasięg ogólnopolski. Z wiedzy i porad specjalistów będzie można skorzystać w całej Polsce.

W ocenie specjalistów osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy są dziś w dużo lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy. Ci, którzy chcą pracować, odnajdą swoje miejsce na rynku pracy.

W Polsce, według różnych szacunków, jest 5 -7 mln osób z niepełnosprawnością, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo - przy średniej unijnej na poziomie 40 proc.

Organizatorzy zachęcają 17 maja do odwiedzenia jednostek ZUS lub instytucji partnerskich. Informacje o tym, co będzie działo się w całej Polsce dostępne są na stronie ZUS.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas