Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Coraz więcej pieniędzy na sport paraolimpijski

10.05.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. M. Różański
Przy mikrofonach stoją minister Witold Bańka i prezes PKPar Łukasz Szeliga. Za nimi wyświetlone loga obu instytucji

58.689.081 zł – dokładnie tyle w 2018 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na sport osób z niepełnosprawnością – zarówno wyczynowy, jak i powszechny. To wzrost o 32,8 proc. w stosunku do roku 2015. Taką informacją podzielił się minister sportu Witold Bańka podczas briefingu prasowego z okazji 20-lecia włączenia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego do struktur międzynarodowych.

- Polski system wspierania sportowców z niepełnosprawnościami jest jednym z najlepszych na świecie – powiedział minister Witold Bańka, wskazując na liczby świadczące o tym, jak nasz kraj wspiera paraolimpijczyków.

Dla młodych i dla emerytów

Jak poinformował minister sportu, w tej chwili aż 308 sportowców z niepełnosprawnością jest stypendystami ministerstwa i w 2018 roku otrzymali oni 30.016.693 zł w ramach samych stypendiów i na przygotowania do zawodów. Czyli o prawie 35 procent więcej niż w 2015 roku.

Ponadto młodzi sportowcy, przygotowujący się przede wszystkim do Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio, zostali objęci programem Team 100. Każdy z jego beneficjentów otrzymuje rocznie 40 tys. zł. Aktualnie program wspiera 37 zawodników z niepełnosprawnością.

Tu warto dodać, że tylko w Polsce i na Węgrzech świadczenia wypłaca się również medalistom igrzysk paraolimpijskich po zakończeniu kariery sportowej. Na wypłatę tzw. emerytur paraolimpijskich przeznaczono w 2018 roku 7.943.595 zł.

Nie tylko pieniądze

Jednak wzrost nakładów pieniężnych to nie jest jedyna pozytywna zmiana, która zaszła wciągu ostatnich lat w sporcie osób z niepełnosprawnością.

- Nie chodzi tylko o wspieranie sportu paraolimpijskiego przez Ministerstwo Sportu czy PFRON, ale o otwarcie się sektora prywatnego i zainteresowanie ze strony mediów – mówił podczas briefingu Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Warto przypomnieć, że w 2016 roku Telewizja Polska po raz pierwszy transmitowała na żywo Igrzyska Paraolimpijskie.

- Dla mnie najbardziej pozytywną rzeczą, która miała miejsce w ciagu ostatnich lat, jest zmiana stosunku kibiców i mediów, ale też sposobu, w jaki mówimy o sporcie paraolimpijskim – podkreślił Łukasz Szeliga.

Jako magnes, który przyciąga media i sponsorów, prezes Szeliga wskazał sukcesy osiągane przez polskich sportowców – w tabeli wszech czasów Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Polska zajmuje 10 miejsce. Jednak nie tylko medale są ważne w sporcie paraolimpijskim.

- Gdzieś w tle jest informacja dla osób z niepełnosprawnościami, że można rehabilitować się przez sport i sięgać po sukcesy na najwyższym poziomie – zaznaczył prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. – Chcemy, żeby ten pozytywny przekaz, który płynie od naszych zawodników, był utrwalany i żeby ta inspiracja dawała ludziom energię.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas