Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dopłaty do pensji z PFRON na razie niezagrożone

09.05.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
mężczyzna w rękawicach roboczych wykonuje pracę fizyczną, mierzy metrem aluminiowy przedmiot

Komisja Europejska (KE) zapowiedziała przedłużenie obowiązywania do końca 2022 r. przepisów, które gwarantują w Polsce dofinansowanie do pensji osób z niepełnosprawnością na dotychczasowych zasadach. Pierwotnie regulacje te miały się zmienić już w przyszłym roku.

Informację taką przekazał w odpowiedzi na interpelację posła Bogdana Rzońcy (PiS) Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie są jeszcze znane szczegóły rozporządzenia KE 651/2014 – bo o nie tu chodzi – zapowiedziała ona jednak w komunikacie prasowym przedłużenie obowiązywania obecnych przepisów.

Poseł Rzońca w swojej interpelacji (nr 30445) pytał o przyszłość dotyczącą dalszego wsparcia dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością w obszarze dofinansowania do ich pensji.

Ponad 3 mld pomocy dla pracodawców

Obecnie jest ono realizowane przez system SODiR w PFRON. Dane z 1 marca br. wskazują, że dofinansowaniem objęte są wynagrodzenia ok. 252 tys. pracowników z niepełnosprawnością z zakładów aktywności zawodowej, zakładów pracy chronionej i pozostałych pracodawców z rynku otwartego. 31 tys. pracodawców korzysta z tej formy pomocy, a w 2018 r. wyniosła ona w sumie 3,2 mld zł.

Już 5 lat temu istniało poważne zagrożenie dotyczące zmiany wysokości tego wsparcia. Niektóre kraje Unii Europejskiej chciały jego zmniejszenia  do 0,01% PKB danego kraju. W Polsce wiązałoby się to ze zmniejszeniem kwoty 3,2 mld rocznie do 200 mln zł.

Trwają prace w KE

„Za tak drastycznym obniżeniem wsparcia musiałyby pójść ogromne zwolnienia osób niepełnosprawnych z pracy” – pisze poseł Rzońca w interpelacji.

W tej chwili trwają w Komisji Europejskiej prace nad ewaluacją przepisów dotyczących pomocy publicznej. Jak informuje w swoim piśmie Marek Niechciał, w Polsce powstała Międzyresortowa Grupa Robocza ds. Pomocy Publicznej, która m.in. wypracuje stanowisko naszego kraju wobec proponowanych przez KE zmian.

Organizacje spoza sektora publicznego mogą zgłaszać swoje uwagi poprzez konsultacje społeczne za pośrednictwem strony internetowej.

 

Komentarz

  • apel do kandydatów do PE
    SON "Podkarpacie"
    16.05.2019, 10:48
    WITAM, I ZACHĘCAM DO ZAPOZNANIA LISTU OTWARTEGO JAKI WCZORAJ PRZEKAZALIŚMY TROJGU KANDYDATÓW DO PE. marek Szanowna Pani Elżbieta Rafalska – posłanka PiS, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Szanowny Pan Jarosław Duda – senator PO, były Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Szanowny Pan Bogdan Rzońca – poseł PIS, aktywny działacz na rzecz pracy Osób Niepełnosprawnych dotyczy: oczekiwania środowiskowe wobec kandydatów do Parlamentu Europejskiego ad 26 maj 2019 r. Szanowni Państwo Kandydaci do PE, w imieniu pracujących i chcących pracować osób niepełnosprawnych zwracamy się do Państwa – jako specjalistów posiadających największą wiedzę nt. zatrudniania i pracy osób z naszego środowiska, z wielką prośbą o – w razie wyboru, zgłoszenie swego akcesu do Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL), by w ramach tej Komisji działać na rzecz: 1) wprowadzenia we wszystkich krajach Unii Europejskiej, obligatoryjnego obowiązku zapewniania niepełnosprawnym pracownikom przyjaznych warunków pracy, na wzór polskich Zakładów Pracy Chronionej – na rynku konkurencyjnym oraz Zakładów Aktywności Zawodowej – na społecznym rynku pracy; 2) wprowadzenia dodatkowego wsparcia dla wszystkich pracodawców realizujących zatrudnienie chronione, rozumiane jako zatrudnienie w przedsiębiorstwie, w którym co najmniej 30 % pracowników stanowią pracownicy niepełnosprawni; 3) utrzymania w nowych przepisach dotyczących wyłączeń blokowych (wydatki na wsparcie poza limitem de minimis), co najmniej obecnych zasad i poziomu wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych tj. wg rozporządzenia KE nr 651/2014 (GBER); 4) objęcia wyłączeniem blokowym wydatków na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań – w tym: nowoczesnych technologii opartych na sztucznej inteligencji, ułatwiających osobom niepełnosprawnym samodzielne i bezpieczne wykonywanie pracy; 5) objęcia wyłączeniem blokowym wydatków ponoszonych w ramach Indywidualnych Programów Rehabilitacji, 6) wprowadzenia we wszystkich krajach Unii Europejskiej jednakowego poziomu świadczeń socjalnych i pomocy socjalnej dla osób niepełnosprawnych, 7) szerokiego otwarcia na postulaty i wnioski zgłaszane na rzecz poprawy warunków życia i pracy osób niepełnosprawnych. Szanowni Państwo, ufając że Wasze doświadczenie i znajomość problematyki związanej z osobami niepełnosprawnymi dobrze przysłuży się całemu naszemu środowisku i wypromuje w całej Europie polski model godzenia wolnej konkurencji z pełnieniem misji społecznej, życzymy Państwu powodzenia w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z poważaniem Prezes Zarządu i Pełnomocnik ds. Zatrudniania ON ps. To czy ZPChr jes

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas