Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mazowieckie: środki z PFRON na projekty dla osób z niepełnosprawnością

08.05.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
polskie banknoty o różnych nominałach

PFRON przekaże 30,6 mln zł dla organizacji pozarządowych w ramach konkursu na projekty wspierające osoby z niepełnosprawnościami powiedział wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podczas konferencji Koalicja na rzecz niepełnosprawnych.

Krajowa konferencja „Koalicja na rzecz niepełnosprawnych. Współpraca z organizacjami pozarządowymi” odbyła się w środę 8 maja w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg powiedziała, że celem konferencji jest stworzenie szerokiej koalicji na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

- To ważna inicjatywa mająca na celu wsparcie rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych – wyjaśniła.

Dodała, że w 2019 r. z pieniędzy PFRON w ramach zadań zlecanych zrealizowane zostaną 74 projekty z woj. mazowieckiego na łączną kwotę 30,6 mln zł. Skorzysta z nich ponad 12 tys. osób z niepełnosprawnościami. Ponadto - jak podkreśliła - z pieniędzy przekazywanych do samorządów organizacje pozarządowe otrzymają ponad 40 mln zł m.in. na prowadzenie terapii zajęciowej.

Pomoc dla maksymalnie dużej liczby osób

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podkreślił, że „PFRON, urząd wojewody, urzędy samorządowe, w tym powiatowe i gminne, mają jeden cel - tak zorganizować współpracę, żeby dotrzeć i pomóc maksymalnie dużej liczbie osób potrzebujących”. Poinformował, że na Mazowszu z aktywizacji zawodowej korzysta 18 tys. osób.

- W innych formach jest to od kilku do kilkunastu tysięcy. Oprócz tego są osoby, które na co dzień korzystają z programów pomocowych – dodał Sipiera.

Wyjaśnił, że od 1 stycznia 2019 r. istnieje Fundusz Solidarnościowy mający pieniądze dla osób z niepełnosprawnością. Podał, że w tym roku będzie to ponad 100 mln zł, a może więcej. Ponadto kwota ta z roku na rok będzie się zwiększać.

Zastrzegł, że dla niego najważniejsze jest skoordynowanie tej pomocy na Mazowszu dzięki współpracy i wymianie informacji między instytucjami rządowymi, samorządowymi i organizacjami pozarządowymi.

Kolejne konferencje

- Współpraca, porozumienie, działanie (...). A nie kłótnie, mówienie, że nic się nie robi, bo naprawdę robi się coraz więcej – ocenił.

Wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz poinformował, że wojewoda realizuje wiele programów rządowych wspierających osoby z niepełnosprawnością. Są to m.in. programy „Opieka wytchnieniowa”, „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” i „Za życiem”.

Dodał, że w woj. mazowieckim działa 80 zakładów pracy chronionej. Na koniec 2018 r. zatrudniały one 17,7 tys. osób. W dziewięciu zakładach aktywności zawodowej pracuje ok. 250 osób.

Kolejne konferencje z cyklu „Koalicja na rzecz niepełnosprawnych. Współpraca z organizacjami pozarządowymi” odbędą się 9 maja w Lublinie, Szczecinie i Gdańsku, a także 10 maja w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Olsztynie i w Katowicach. Wcześniej podobne spotkania odbyły się w Zielonej Górze, Kielcach, Rzeszowie i we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Pefron, Otwock
    Zrozpaczona matka
    14.05.2019, 21:33
    Sprawcie jak pracuje,muj syn jest po wypadku dwa i pół roku i nie dostał żadnego wsparcia, wymaga się tylko wniosek twierdzą że nie mają pieniędzy
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy powinny istnieć limity zarobków dla rencistów?

Biuletyn

Wspierają nas