Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy zawarcie małżeństwa zniesie pobieraną rentę rodzinną?

12.08.2019
Autor: R.

Mam 48 lat, jestem osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji od 15. roku życia. Pobieram rentę socjalną oraz rentę rodzinną po zmarłych rodzicach. Planuję wziąć ślub z moją narzeczoną. Czy w związku ze zmianą stanu cywilnego, będę miał odebraną lub zmniejszoną rentę rodziną i zasiłek sieroty zupełnego?

Szanowny Panie,

zgodnie z art.  68.  Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Prawo do renty rodzinnej mają:

1.  Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

  • do ukończenia 16 lat;
  • do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

2.  Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Tak więc, aby mógł Pan otrzymywać rentę rodzinną po zmarłym rodzicu musi Pan w dalszym ciągu spełniać warunki wskazane w/w przepisie. Co do faktu zawarcia przez Pana związku małżeńskiego można skonsultować sprawę z doradcami w ZUS-ie, sam nie znalazłem przepisu, który wykluczałby prawo do renty rodzinnej i dodatku z tytułu zupełnego sieroctwa w przypadku pozostawania przez dziecko - zupełną sierotę w związku małżeńskim.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas