Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka nad niepełnosprawną babcią

13.08.2019
Autor: L.

Witam, chciałem zapytać czy jest możliwość zostać opiekunem babci, która ma 96 lat oraz najwyższy stopień niepełnosprawności, jest osobą leżącą, która wymaga opieki 24 h na dobę, żona zrezygnowała z pracy, żeby się nią zaopiekować, jednak w MOPS powiedziano nam, że jako że ja pracuję za granicą, to nasze zarobki przekraczają i nie może zostać opiekunem, a dodatkowo są opiekunki dochodzące, ale babcia wymaga stałej opieki i żona została bez żadnych świadczeń, już nie chodzi o te pieniądze, ale o ubezpieczenie czy są jakieś opcje?

Szanowny Panie,

rozumiem, iż pyta Pan, czy Pana Żona, może otrzymać jedno ze świadczeń z tytułu rezygnacji z pracy lub jej nie podejmowania z powodu opieki na niepełnosprawnym w stopniu znacznym członkiem rodziny – nad Mamą Żony Teściowej.

Generalnie, takie świadczenia - świadczenie pielęgnacyjne (1583 zł.) oraz specjalny zasiłek opiekuńczy (620 zł), w przypadku tego drugiego świadczenia obowiązuje kryterium dochodowe 764 zł na osobę – skierowane są do członków rodziny nad którymi ciąży obowiązek alimentacyjny. W tym wypadku trudno doszukiwać się prawnego obowiązku alimentacji Pana Żony w stosunku do Matki jej Teściowej.

Nie mogę jednak przesądzić, iż gdyby Pana Żona odwołała się od decyzji odmawiającej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego bądź specjalnego zasiłku opiekuńczego, a po wyczerpaniu drogi administracyjnej, złożyłaby skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, sąd uznałby, iż w konkretnym (ze względu na całokształt sprawy w Państwa rodzinie) przypadku należy uchylić decyzję odmawiającą przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Co zapamiętałaś/-eś z ostatniej komisji orzekającej o niepełnosprawności – Twojej lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas