Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Śląskie: środki na aktywizację osób starszych

30.04.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
starszy mężczyzna i kobieta idą widziani od tyłu, trzymają się za ręce

6,5 mln zł z rządowego programu aktywności społecznej osób starszych otrzyma w br. 50 organizacji pozarządowych w Śląskiem na realizację projektów skierowanych do seniorów. W poniedziałek 29 kwietnia w Bielsku-Białej wiceminister rodziny Stanisław Szwed wręczył im promesy.

- W skali kraju na ten program rząd przeznacza w br. 40 mln zł. Fundusze trafią do 300 organizacji pozarządowych. W woj. śląskim na projekty zostało przeznaczonych 6,5 mln zł. Otrzyma je 50 organizacji z rejonu częstochowskiego, Górnego Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia. Pieniądze posłużą organizowaniu działań wspierających osoby starsze, po 60. roku życia. Chodzi m.in. o pobudzanie aktywności oświatowo-kulturalnej czy poprawę usług opiekuńczych – powiedział Stanisław Szwed.

Wiceminister dodał, że projekty mogą realizować m.in. organizacje społeczne, fundacje i spółdzielnie socjalne.

- W tym roku lista jest już zamknięta, bo rozdysponowana została pełna pula pieniędzy przeznaczonych na program – powiedział.

Lepsze życie

Celem programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych i wykorzystanie ich potencjału dzięki umożliwieniu im aktywności społecznej.

- To mogą być bardzo różne działania: opieka nad osobami starszymi, organizowanie imprez kulturalnych, wycieczki, spotkania, zajęcia komputerowe czy szkolenia – dodał wiceminister.

Organizacje pozarządowe mogły się ubiegać o kwoty do 200 tys. zł. Musiały dysponować też co najmniej 10-procentowym wkładem własnym. W sumie złożono ponad 1,3 tys. ofert. O dofinansowanie można było się ubiegać w ramach czterech priorytetów: edukacja osób starszych, aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, partycypacja społeczna osób starszych oraz usługi społeczne dla osób starszych. Fundusze otrzymało 300 projektów.

Wśród beneficjentów programu jest m.in. Ochotnicza Straż Pożarna z Pewli Ślemieńskiej.

- Wiele osób starszych na wsi pozostaje w samotności, popadając nierzadko w depresję. Przeciwdziałamy temu. Wspieramy 60 seniorów, dla których organizujemy wyjazdy do kina, teatru, na basen, a także przykładowo warsztaty rękodzieła – powiedziała tamtejsza sołtys Stanisława Szwed.

W latach 2016-2018 na realizację programu przeznaczono blisko 114 mln zł. Z tych pieniędzy dofinansowano ponad 1,1 tys. projektów, z których skorzystało blisko 450 tys. osób.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy powinny istnieć limity zarobków dla rencistów?

Biuletyn

Wspierają nas