Polscy ciężarowcy wygrywają klasyfikację PŚ w Egerze

29.04.2019
Autor: Adrian Lipiński, fot. YouTube
Małgorzata Hałas-Koralewska

Jedenaście medali wywalczyli polscy ciężarowcy podczas Pucharu Świata w węgierskim Egerze. Biało-czerwoni czterokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Ze złotych medali cieszyli się Małgorzata Hałas-Koralewska, Grzegorz Lanzer, Wawrzyniec Latus i Marzena Zięba.

Dwa medale Polacy wywalczyli w  kategorii -88 kg mężczyzn. Po złoto sięgnął Wawrzyniec Latus z wynikiem 197 kilogramów, a po brąz Tomasz Majewski ze 172 kilogramami. Polaków rozdzielił Mołdawianin Stefan Rosca, który zakończył zmagania wyciskając 180 kilogramów. Złoto dla naszego kraju zdobył również zawodnik START-u Koszalin Grzegorz Lanzer,w rywalizacji do 65 kg. Nasz reprezentant uzyskał w najlepszym podejściu 175 kg. Drugiego Naronga Kasanuna z Tajlandii pokonał o 10 kilogramów. Podium uzupełnił Włoch Giuseppe Colantuoni (125 kg).

Zadecydowała waga ciała

Dwa medale wywalczyli również nasi panowie w kategorii -80 kg. Pewnie po złoto sięgnął Rosjanin Aleksander Biełow z wynikiem 187 kilogramów. Tuż za nim bój stoczyli Polacy Piotr Szymeczek i Tomasz Kociubiński. Obaj uzyskali 175 kilogramów, jednak srebro przypadło temu pierwszemu z uwagi na niższą wagę ciała.

Na drugiej pozycji rywalizację do 59 kilogramów zakończył Mariusz Tomczyk. Nasz ciężarowiec zakończył zmagania ze 160 kilogramami. Triumfował Juan Carlos Garrido z Chile z wynikiem 183 kilogramów. Podium uzupełnił Juhani Kokko z Finlandii  ze 145 kg. Brązowy medalista mistrzostw Europy sprzed roku z Francji - Sławomir Szymański, również zajął w Eger drugą lokatę. W kategorii do 49 kg najlepszy okazał się Parvin Mammadow z Azerbejdżanu, który uzyskał 140 kg.  Szymański uzyskał 128 kg w drugiej próbie, trzeciego Maysara Olaymi pokonał trzema kilogramami.

Panie z dwoma złotami

Dwa medale wywalczyły nasze zawodniczki w kategorii do -61 kg, z tego najcenniejszego cieszyła się Małgorzata Hałas-Koralewska. 31-latka uzyskała 113 kg. W pokonanym boju zostawiła Magdalenę Kostkę (76 kg) oraz reprezentantkę Tajlandii Hat Motnok (75 kg). Drugie złoto dołożyła w kategorii powyżej 86 kilogramów Marzena Zięba. Wicemistrzyni paraolimpijska z Rio de Janeiro w najlepszym podejściu uzyskała 127 kilogramów. Za nią uplasowały się Polina Katsman z Izraela (110 kg) oraz Netsuda Panna z Tajlandii (82 kg). Brązowy krążek w kategorii 41 kg zdobyła Monika Szram z wynikiem 57 kg. Polka przegrała z Indonezyjką Ni Nengah Widiasih (91 kg) oraz Rosjanką Julią Woroncową (82 kg).

W klasyfikacji generalnej Polska z jedenastoma medalami (4-4-3) zajęła pierwszą pozycję. Za naszą reprezentacją uplasowali się Rosjanie, z mniejszą liczbą srebrnych medali (4-2-0).