Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy należy uchylić zasiłek stały?

19.04.2019
Autor: R.

Witam serdecznie! Pani X korzystająca z pomocy społecznej w formie zasiłku stałego z tyt. niepełnosprawności w miesiącu marcu podjęła zatrudnienie na umowę zlecenie na okres jednego tygodnia. Nie zgłosiła powyższego faktu pracownikowi socjalnemu. Informację pracownik pozyskał z przeprowadzonej weryfikacji ZUS. Pani X nadal otrzymuje zasiłek stały, ponieważ jak twierdzi nie posiada własnego źródła dochodu. Czy powinnam uchylić zasiłek stały i uznać go za nienależnie pobrane świadczenie? Co w takiej sytuacji można zrobić?

Szanowna Pani,

sprawa, która poruszana jest w zapytaniu, może być rozstrzygana jedynie w oparciu o analizę całości materiału, którym nie dysponuję.

Możliwe jest podjęcie zatrudnienia przez osobę i jednocześnie otrzymywanie przez nią zasiłku. W praktyce nie występuje to zbyt często, gdyż osoby pracujące uzyskują wynagrodzenie, które zazwyczaj jest wyższe, niż wymagany w ustawie o pomocy społecznej próg minimalny.

Co do zasady, jeżeli osoba w danym miesiącu przekracza określony próg dochodowy, to pobrane za ten miesiąc świadczenie jest świadczeniem nienależnie pobranym.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas