Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca mieszkańca DPS-u

28.08.2019
Autor: Z.

Czy osoba (mieszkaniec DPS) z orzeczeniem o niepełnosprawności niezdolny do pracy może podjąć pracę? Na umowie i świadectwie pracy nie ma uwzględnienia art 61 pkt. 4. Co w tej sprawie zrobić? W jaki sposób wyliczyć odpłatność czy 70%, czy 50 %?

Szanowna Pani,

  • jeżeli lekarz medycyny pracy dopuści daną osobę do pracy to pomimo zapisu „niezdolny do pracy” taka osoba może podjąć pracę.
  • zgodnie z powołanym przez Panią przepisem - dochód mieszkańca domu podejmującego pracę ze wskazań terapeutyczno-rehabilitacyjnych lub uczestniczącego w warsztatach terapii zajęciowej, stanowiący podstawę naliczania opłaty, zmniejsza się o 50% kwoty otrzymywanej z tytułu wynagrodzenia za tę pracę lub o kwotę odpowiadającą wysokości kieszonkowego wypłacanego z tytułu uczestnictwa w tych warsztatach – należałoby zatem uznać, iż jeżeli zatrudnienie, o którym Pani napisała nie spełnia przesłanek określonych w/w przepisie – powinno się zastosować ogólne przepisy o uczestnictwie podopiecznego w odpłatności za pobyt w DPS.

Niemniej jednak warto sprawę skonsultować u źródeł, zadając pytanie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej najlepiej korzystając z systemu napisz do nas.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas