Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiana orzeczenia o niepełnosprawności a karta parkingowa

11.09.2019
Autor: B.

Dzień dobry. Proszę o informację; posiadam znaczny stopień niepełnosprawności na stałe z ogólnego stanu zdrowia (duża skolioza). Chciałam złożyć wniosek o zmianę orzeczenia, tak abym mogła starać się o kartę parkingową. Mam jednak obawy co do tego, że komisja może mi zmienić na stopień umiarkowany, z jakichś tam powodów. Czy mam się czego obawiać, stan zdrowia się pogarsza, ale różnie to bywa. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

kwestia stopnia niepełnosprawności to kwestia medyczna, trudno mi ocenić jakie zostanie wydane wobec Pani orzeczenie. Od niekorzystnego orzeczenia powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności można (postępując zgodnie z pouczeniem) odwołać się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a następnie można sprawę oddać do oceny sądu.

Warto jednak pamiętać, iż pomimo zmian odnośnie wydawania kart parkingowych, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2014 r. uprawnienia do karty parkingowej zachowały osoby niepełnosprawne spełniające łącznie następujące warunki:

  • posiadają ważne, wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, orzeczenie o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności,
  • przyczyna niepełnosprawności w orzeczeniu oznaczona została symbolem: 04-O, 05-R lub 10-N,
  • orzeczenie zawiera wskazanie o spełnieniu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej na podstawie przepisów obowiązujących do 30.06.2014r.

Osoby posiadające tego rodzaju orzeczenia uzyskują kartę parkingową bez konieczności ponownego orzekania się – na podstawie dotychczasowego orzeczenia.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas