Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wyrównanie zasiłku pielęgnacyjnego

12.09.2019
Autor: W.

Dnia 28.01.2019 r. złożyłam wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności. 14.02.2019 r. odbyła się komisja i orzeczono stopień lekki. Od tej decyzji się odwołałam, komisja odwoławcza odbyła się 08.04.2019, dziś (19.04.2019 r.) otrzymałam decyzję, że przyznano mi stopień umiarkowany. W orzeczeniu tym napisane jest, że ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 28.01. Moje pytanie brzmi czy w takim razie zasiłek pięlegnacyjny będę miała wypłacony z wyrównaniem od stycznia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

w tym wypadku powinien znaleźć zastosowanie art. 24 ust. 2a. ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym - jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Warto pamiętać, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy - zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie z niepełnosprawnością w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas