Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta socjalna a wiek emerytalny

12.09.2019
Autor: A.

Posiadam rentę socjalną na stałe. Czy po osiągnięciu wieku emerytalnego zostanie wstrzymana wypłata czy będę ją otrzymywać nadal? Mam przepracowane około 10 lat więc emerytura nie będzie mi się należała.

Szanowna Pani,

po osiągnieciu wieku emerytalnego, jeżeli nie złoży Pani wniosku o emeryturę, powinna Pani w dalszym ciągu otrzymywać rentę socjalną. Warto udać się do ZUS-u, aby z doradcą ZUS-u omówić najlepsze dla Pani rozwiązanie związane z osiągnięciem przez Panią wieku emerytalnego.

Warto pamiętać, iż zgodnie z art. 7 ustawy o rencie socjalnej - renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas