Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy przysługuje mi wstecznie urlop przy zmianie orzeczenia?

12.09.2019
Autor: W.

Dzień dobry, bardzo proszę o informację dot. urlopu rehabilitacyjnego. Od roku 2011 mam przyznany umiarkowany stopień niepełnosprawności, jako że jestem cały czas czynny zawodowo nabyłem prawo do urlopu rehabilitacyjnego, z którego korzystałem do końca roku 2017. W grudniu 2017 zmieniono mi z datą styczeń 2018 stopień niepełnosprawności na lekki. Miesiąc temu, po odwołaniu do sądu pracy, przywrócono mi stopień umiarkowany, od 2011 roku, czyli niepełnosprawność ma charakter ciągły. Mam pytanie, czy za rok 2018 przysługuje mi (wstecznie) urlop rehabilitacyjny oraz jak rozliczone mają być godziny pracy (przez ponad rok pracowałem 8h/dzień)?

Szanowny Panie,

skoro, jak wynika z Pana pytania, nie uprawomocniło się Pana orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, to należy uznać biorąc pod uwagę wyrok sądu, iż przez cały czas posiadał Pan orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a co za tym idzie powinien Pan otrzymać zaległy dodatkowy urlop wypoczynkowy za 2018 rok.

Odnośnie rozliczenia Pana godzin w 2018 roku - warto zapoznać się ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (aktualnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) z 24 lipca 2014 r. – „…Ponadto zgodnie z art. 20c w/w ustawy uprawnienia pracownicze wskazane w rozdziale 4 tej ustawy, w tym skrócony czas pracy, przysługują osobie niepełnosprawnej od dnia, od którego została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na podstawie art. 2a ustawy o rehabilitacji (…). Należy także wspomnieć, że co do zasady w okresie między utratą ważności poprzedniego i wydaniem nowego orzeczenia, dana osoba nie posiada statusu osoby niepełnosprawnej a więc w zakresie norm czasu pracy, w tym okresie, powinna być ona traktowana jak pracownik pełnosprawny. Jeżeli jednak z kolejnego orzeczenia będzie wynikała ciągłość trwania niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności, wówczas zdaniem Biura, zgodnie z art. 2a ustawy o rehabilitacji (…), pracodawca powinien potraktować pracę powyżej 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, w przypadku osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jako pracę w godzinach nadliczbowych.”

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas