Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a dieta członka Komisji Wyborczej

12.09.2019
Autor: S.

Czy osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne może jednorazowo być członkiem Okręgowej Komisji Wyborczej. Czy otrzymanie diety nie spowoduje utraty świadczenia pielęgnacyjnego?

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Czyli zgodnie z obecnym brzmieniem art. 17 ust. 1 ww. świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w związku z opieką nad osobą niepełnosprawną i w związku z rezygnacją z pracy zarobkowej. Nawet podjęcie jednorazowe umowy zlecenia w danym miesiącu będzie kwalifikowane więc jako inna praca zarobkowa i skutkować będzie nienależnością świadczenia w danym miesiącu. W orzecznictwie sądowym jak i w literaturze prawnej nie znalazłem sytuacji klasyfikującej jednorazowe bycie członkiem Okręgowej Komisji Wyborczej jako inną pracę zarobkową. Jednakże mając na uwadze, iż za ww. czynność otrzymywane jest wynagrodzenie i wykonywana jest jednak odpłatnie określona czynność, organ przyznający świadczenie może zakwalifikować powyższe jako inną pracę zarobkową.

Ponadto zgodnie z Kodeksem Wyborczym z dnia 5 stycznia 2011 r. (art. 154) dieta stanowi wynagrodzenie za pracę w komisji w dniu wyborów, za prace przygotowawcze do przeprowadzenia wyborów oraz pokrywa koszty poniesione w związku z wydatkami na przejazdy związane z udziałem w szkoleniach, posiedzeniach i pracach komisji. Diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów przysługujące członkom komisji wyborczych nie podlegają opodatkowaniu (art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas