Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nie tylko w Sopocie wypłacają świadczenie pielęgnacyjne opiekunom osób dorosłych

09.04.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Marcin Krawczyk/sxc.hu
Kilka banknotów 200 zł.

Na 130 świadczeń pielęgnacyjnych wypłacanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Sopocie 40 trafia do opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością, bez względu na wiek jej powstania. Sopocki ośrodek realizuje w ten sposób wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r., który orzekł, że wszyscy opiekunowie osób z niepełnosprawnością, bez względu na wiek jej powstania u podopiecznych, mają prawo do równego traktowania.

- Wyrok ten respektuje Miasto Sopot, co zostało negatywnie ocenione podczas kontroli Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego – informuje nas Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

Po odwołaniu lub samowolnie

Dlatego sopocki MOPS, w imieniu prezydenta miasta, wysłał do ośrodków pomocy społecznej w całej Polsce wnioski o udostępnienie informacji publicznej w zakresie stosowania przez nich świadczenia pielęgnacyjnego w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r.

- Naszym zamiarem jest diagnoza sposobu postępowania w innych gminach oraz stosunek tych gmin do kwestii stosowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Do chwili obecnej (1.04.19) otrzymaliśmy odpowiedź od prawie 170 ośrodków. Z uzyskanych informacji wynika, że praktyka realizowania świadczeń pielęgnacyjnych jest różnorodna – mówi Andrzej Czekaj.

Informuje nas, że część ośrodków w ogóle nie wypłaca świadczeń pielęgnacyjnych opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Wynika to z kilku powodów, jak np. braku osób zainteresowanych tym świadczeniem, gdyż nie wpłynęły do tych urzędów żadne wnioski o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami. W przypadku otrzymania decyzji odmownej, opiekunowie nie odwoływali się od tej decyzji.

Jak się okazuje, znaczna część ośrodków przyznaje świadczenia pielęgnacyjne opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnościami po procesie odwoławczym.

- Od 2014 r. linia orzecznicza w tej sprawie jest już dość mocno ukształtowana i zarówno sądy administracyjne, jak i samorządowe kolegia odwoławcze, uchylają niekorzystne dla opiekunów decyzje odmowne organów pierwszej instancji – mówi szef sopockiego MOPS-u. – Są również ośrodki, które podobnie jak Sopot przyznają świadczenie pielęgnacyjne bez względu na wiek powstania niepełnosprawności w oparciu o wyrok Trybunału Konstytucyjnego – dodaje.

Trudny proces odwoławczy

Podkreśla, że dane, które otrzymał MOPS w Sopocie, wyraźnie pokazują, że ostateczne rozstrzygnięcie tych spraw jest jedno – opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Różnica jest taka, że większość osób musiała przejść proces odwoławczy, który z punktu widzenia osoby potrzebującej wsparcia jest skomplikowany proceduralnie oraz czasochłonny.

- Nakazywanie dochodzenia do tego poprzez odwołanie do sądów czy SKO uważamy za nieludzkie w odniesieniu do tej najsłabszej grupy społecznej, jaką są osoby z niepełnosprawnością. Efektem podjętej przez nas decyzji o wypłacaniu świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego są jasne i sprawne postępowania administracyjne, ułatwiające klientom uzyskanie należnego im świadczenia. Naszym zamierzeniem jest ugruntowanie wybranej przez Sopot drogi, aby pokazać, że prawo opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami do świadczenia pielęgnacyjnego jest bezsprzeczne – podsumowuje Andrzej Czekaj.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • czy zalicza się do dochodu ?
  Danusia
  15.04.2019, 19:36
  Moja mama ma 89 lat.Z Zus prócz emerytury otrzymuje dodatek pielęgnacyjny 222,1 pln i świadczenie pieniężne za pracę w obozie Niemieckim.Proszę o info czy dodatki te zaliczają się do dochodu?
  odpowiedz na komentarz
 • Równość, ale nie dla opiekunów.
  realista
  11.04.2019, 17:39
  "Co kraj to obyczaj", każdy sobie rzepkę skrobie, normalnie ręce opadają. Opiekunowie osób dorosłych niepełnosprawnych nie składają wniosków do MOPS-ów bo obawiają się ze potem te pieniądze będą musieli zwrócić z odsetkami, to jest podstawowy problem.
  odpowiedz na komentarz
 • Kto pilnuje realizaji ustanowionego prawa?
  Ed
  09.04.2019, 12:02
  I to jest praworządny kraj? Nie da się tego zrozumieć.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas