Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zgodziłam się na 40 godzin pracy tygodniowo. Czy mogę starać się o zwrot pieniędzy?

12.09.2019
Autor: I.

Podpisałam zgodę na 40 godzin pracy. Czy mogę się starać o zwrot pieniędzy, które przepracowałam, moim zdaniem, niesłusznie?

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Przepisów powyższych nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Jeżeli złożyła Pani do pracodawcy wniosek o możliwość pracy w systemie 8/40 i lekarz wyraził zgodę, nie ma możliwości domagania się wynagrodzenia za godziny nadliczbowe (czyli za pracę powyżej 7/35 tygodniowo).

Jednakże jeżeli Pani sprawa jest bardziej skomplikowana prawnie, zalecam bezpośredni kontakt z prawnikiem.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas