Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Monika Kotzian – pierwsza polska mistrzyni świata w parasnowboardzie!

04.04.2019
Autor: Angela Greniuk, fot. Monika Kotzian, kadr z youtube.com
Źródło: paralympic.org, pzsnstart.eu, facebook.com/polskikomitetparaolimpijski
Monika Kotzian stoi z medalem na szyi

- Nikt się nie spodziewał, że wygram, nawet ja – mówiła Monika Kotzian, pierwsza Polka ze złotym medalem mistrzostw świata w parasnowboardzie. Zawody odbyły się w dn. 26-31 marca 2019 r. w fińskiej miejscowości Pyha.

Monika Kotzian (Start Katowice) i Wojciech Taraba (Start Bielsko-Biała) reprezentowali Polskę na trzecich mistrzostwach świata w młodej paraolimpijskiej dyscyplinie: parasnowboardzie. Mistrzostwa odbyły się wcześniej w Hiszpanii, następnie w Kanadzie.

Pierwsze złoto dla Polski w parasnowboardzie wywalczyła startująca po raz pierwszy na mistrzostwach świata Monika Kotzian w kat. SB-UL (kategoria z niepełnosprawnością kończyn górnych). Polka z czasem 1:10.65 min prześcignęła dwie mocne zawodniczki z Chin. Srebro zdobyła Qiaorong Pang, a brąz Jiangli Lu. Co ciekawe, w innej konkurencji mistrzostw banked slalomie obie zawodniczki były lepsze od Moniki – wówczas Polka zdobyła brąz.

- To bardzo emocjonujący dla mnie czas – mówiła snowboardzistka portalowi paralympic.org. – Myślę, że nikt nie oczekiwał mojej wygranej, ponieważ dziewczyny z Chin są bardzo dobrymi zawodniczkami. Są wspaniałe, bardzo młode i pobiły mnie w banked slalomie… Nikt się nie spodziewał, że wygram, nawet ja – dodała Monika Korzian.

Drugim polskim sportowcem, biorącym udział w mistrzostwach świata w Finlandii był Wojciech Taraba. Zawodnik startował w kat. LL2, czyli lekkiej niepełnosprawności kończyn dolnych. Zajął 6. miejsce w snowboardcrossie, będące najlepszym wynikiem w jego karierze, oraz 14. w miejsce w banked slalomie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas