Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kolejna grupa po kombatantach chce otrzymywać karty parkingowe

03.04.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. M. Różański
Karta parkingowa za szybą samochodu

Sejmowa Komisja ds. Petycji 3 kwietnia 2019 r. podjęła decyzję o skierowaniu dezyderatu do premiera z prośbą o szczegółową informację nt. liczby wydanych kart parkingowych oraz liczby wyznaczonych „kopert”. Podobne pytanie zostanie wysłane do samorządów.

Inicjatywa ta jest odpowiedzią na petycję osoby prywatnej, która domaga się zmiany przepisów tak, by umożliwić otrzymanie karty parkingowej osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności oznaczonej symbolem 07-S, jeśli posiadają one ograniczenia w poruszania się i przemieszczaniu.

Autor petycji chciałby podobnych uprawnień dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności po 70. roku życia, mających potwierdzone w orzeczeniu trudności w poruszaniu się i przemieszczaniu wraz z symbolem na orzeczeniu: 04-O, 05-R, 10-N, 07-S. Osoby te mogłyby się nie stosować także do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju.

Ważne znacznie ograniczone możliwości poruszania się

Prezentujący komisji petycję poseł Jerzy Paul (PiS) zwrócił uwagę na to, że podobne pisma dotyczące osób głuchych były już wcześniej odrzucane.

- Dlatego, że chodzi tu przecież o osoby ze znacznie ograniczonymi możliwościami poruszania się – podkreślił.

Tomasz Przybyszewski z Fundacji Integracja zaznaczył, że warto zwrócić uwagę na sprawę najważniejszą – możliwość normalnego funkcjonowania osób z różnymi niepełnosprawnościami.

- Petycję można rozważyć, ale należy także rozważyć problemy osób ze znacznymi trudnościami w poruszaniu się, które już dziś mają problemy ze znalezieniem wolnej „koperty”. Podobna dyskusja odbyła się niedawno przy okazji przyznania uprawnień do parkowania na kopertach kombatantom – przypomniał. – Obecne przepisy nie wykluczają przyznania karty parkingowej osobom posiadającym w orzeczeniu symbol 07-S ze znacznym stopniem niepełnosprawności, o ile mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się – dodał.

Symbol 07-S oznacza choroby układu oddechowego i krążenia, w tym wady i choroby serca.

Nie ułatwić, ale umożliwić dotarcie do celu

Poseł Sławomir Piechota, przewodniczący Komisji ds. Petycji, przypomniał ideę nowych przepisów, obowiązujących od 1 lipca 2014 r., dotyczących kart parkingowych.

- Tu nie chodzi o przywilej, ale o to, że osoby mające problem z poruszaniem się do niektórych miejsc mogą dotrzeć tylko prywatnymi środkami transportu. Zatem dystans do wejścia ma być dla nich jak najkrótszy, a szersza koperta ma umożliwić swobodne wyjście z samochodu, aby wsiąść na wózek czy wyjść o kulach. Nie chodzi o to, by ułatwić, ale umożliwić – podkreślił.

Zwrócił uwagę na to, że w nowych przepisach chodziło o wykluczenie nadużyć w obszarze kart parkingowych.

- Sytuacja uległa pewnej poprawie, ale wracają też stare problemy. Miało być ok. 300-400 tys. kart parkingowych, ale zdaje się, że jest ich znacznie więcej, ponad 600 tys. – mówił poseł.

Zalecana ostrożność

W jego opinii poszerzenie kręgu osób uprawnionych do kart parkingowych wymaga daleko posuniętej ostrożności.

Biuro Analiz Sejmowych w opinii do petycji także podkreśla, że rozszerzenie uprawnień spowoduje znaczny wzrost osób uprawnionych do kart parkingowych.

Aby sprawdzić, ile obecnie jest posiadaczy kart parkingowych, ile jest wniosków złożonych o wydanie tego dokumentu, jak monitorowane są nadużycia – sejmowa Komisja ds. Petycji postanowiła wystąpić z dezyderatem do premiera.

Równocześnie komisja wyśle zapytanie do samorządów, które będą musiały odpowiedzieć na pytanie, ile jest „kopert” na ich terenie, ilu ich brakuje oraz jakie mają możliwości i wolę ich tworzenia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • a dla człoków..
  AWS
  19.04.2019, 13:56
  dla członków Pis też powinny być karty parkingowe, nie po toa walczyli z III RP by teraz nie korzystac ze zdobytejj władzy
  odpowiedz na komentarz
 • trebor
  toki
  09.04.2019, 14:54
  takim leśnym dziadom to trzeba zabierać prawka bo są grożeniem na drodze, było kilka przypadków ostatnio serio ci ludzie nie znają obecnych przepisów prawo jazdy robili 50 lat temu
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa
  eichel
  03.04.2019, 16:52
  te karty to lipa,ciocia, wujek,kuzyn,brat, mają grupę a reszta rodziny korzysta z tego,wystarczy przeglądnąć parkingi pod sklepami, u mnie pod domem z parkingu dla niepełnosprawnych korzysta mąż a żona ma kartę no ale za szybą jest niebieski blankiet! i tak w całej Polsce,dopóki nie będzie kontroli z wykorzystywaniem kart to jest jak jest
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas