Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy „trzynastka” rencisty lub emeryta będzie wliczana do dochodu?

02.04.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Sergey Lebedev/Freeimages.com
Biała liczba 13 wymalowana na asfalcie

„Trzynasta” renta i emerytura, którą rząd planuje przyznać jednorazowo w tym roku, wynosić ma 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł „na rękę”. Dla wielu osób korzystających z różnorodnego wsparcia ważne jest pytanie, czy ta kwota będzie się wliczała do dochodu. Wyjaśniamy.

To jednorazowe świadczenie pieniężne ma być przyznane w tym roku wszystkim rencistom i emerytom objętym systemem powszechnym, otrzymają je także renciści i emeryci rolnicy, służby mundurowe, jak również otrzymujący emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Jednorazowe świadczenie wyniesie tyle, ile najniższa emerytura, od 1 marca br. przyznawana w kwocie 1100 zł brutto (kwota netto: 888,25 zł). Będzie ono pomniejszone o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Co z obliczaniem dochodu?

Zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, czy dodatkowa renta lub emerytura będzie miała wpływ na dochód, który uprawnia m.in. osoby z niepełnosprawnością do korzystania z różnych świadczeń, dodatków, zasiłków, a ich opiekunów – do ulgi rehabilitacyjnej.

„Informujemy, że zgodnie z art. 8 projektu ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym, przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 26 marca br. i skierowanym do Sejmu RP wynika, że kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego nie wlicza się m.in. do dochodu, o którym mowa w art. 26 ust. 7e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.), a więc nie wlicza się do dochodu, uprawniającego np. do ulgi rehabilitacyjnej” – informuje nas resort rodziny.

„Kwota jednorazowego świadczenia pieniężnego nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulga rehabilitacyjna) wymienione w powyżej powołanych ustawach” – podkreśla ustawodawca.

Zatem otrzymanie „trzynastki” nie wpłynie na zwiększenie naszych dochodów nie tylko w odniesieniu do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale także wielu innych ustaw: o dodatkach mieszkaniowych, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy społecznej, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o rencie socjalnej.

Dwa świadczenia, jedna „trzynastka”

W przypadku zbiegu prawa do różnych świadczeń otrzymamy jedno jednorazowe świadczenie, podobnie w przypadku renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba – także otrzymamy jedną „trzynastkę”.

Warto wiedzieć, że z kwoty jednorazowego świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Dodatkowe świadczenie ma być wypłacone z urzędu w maju, wraz ze stałym świadczeniem wypłacanym co miesiąc. Oznacza to, że nie musimy składać żadnych dodatkowych dokumentów, aby otrzymać „trzynastkę”. Ponieważ jednak 1 maja jest dniem wolnym od pracy, świadczenie może trafić do odbiorców nawet z końcem kwietnia.

„Trzynastkę” ma otrzymać 6,96 mln emerytów, 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych. Koszt wypłaty tego świadczenia w całości ma wynieść 10,8 mld zł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Zdrowotne
  Paweł
  22.05.2019, 20:52
  Dlaczego w ciągu jednego miesiąca zostało pobrane 2-krotnie pieniądze na ubezpieczenie zdrowotne
  odpowiedz na komentarz
 • 13 emerytura
  Biermacik
  21.05.2019, 13:46
  Dlaczego 13 emerytura jest potrąceń za pobyt w zakladzie opiekuczonych rehabilitacyjnych i to aż 70 procent
  odpowiedz na komentarz
 • Komentarze niezadowolonych
  ato
  07.05.2019, 11:45
  Niedługo nastąpi oczekiwany powrót tych co nie dają i wszyscy będziecie zadowoleni:-)
  odpowiedz na komentarz
 • "13" emerytura lub renta
  Boro
  11.04.2019, 18:23
  Co za bzdura. Trzynastka oznacza 13 pensję jako w pewnym sensie nagroda i wypłacana była w wysokości pełnej miesięcznej pensji a "trzynastka" emerytury to kwota pełnej emerytury lub renty a nie ochłap 888 zł. Robicie ludziom wodę z mózgu i są zdezorientowani.
  odpowiedz na komentarz
 • zawieszona renta
  renta
  05.04.2019, 12:36
  czy majac zawieszona rente socjalną otrzyma się tą trzynastkę?/ odwieszając rentę na jeden miesiąc aby otrzymać to dodatkowe świadczenie do zwrotu będzie tylko zwykła renta czy ta ekstra również?
  odpowiedz na komentarz
 • PiS/PO jedno ZŁO!
  Senior/plus.
  05.04.2019, 07:16
  Jedną ręką dają, a drugą odbierają!
  odpowiedz na komentarz
 • Zart?
  ... Niestety prawda
  03.04.2019, 18:14
  "Drodzy niepelnosprawni idioci, szanowni emeryci z demencja: dzisiaj rzucamy Wam po 800 zl, pamietajcie wiec na nas zaglosowac bysmy i my skorzystali po 80.000 rocznej nagrody i 10-15.000 miesiecznie. Obiecujemy, ze Polakom (przynajmniej tym wybranym) zyc bedzie sie lepiej! " zrodlo: nieautoryzowany pamietnik min Rafalskiej
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas