Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pierwszy spektakl o spektrum autyzmu w katowickiej Galerii

02.04.2019
Autor: inf. pras.
malunek farbami wnętrza dłoni

Z okazji obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2 kwietnia Galeria Katowicka zostanie podświetlona na niebiesko. A już 6 kwietnia, na Scenie w Galerii – po raz pierwszy w galerii handlowej zostanie wystawiony spektakl „Nieodkryty Świat”, przedstawiający świat spektrum autyzmu.

O godz. 11 w sobotę, 6 kwietnia, na Scenie w Galerii Katowickiej (poziom +2) można będzie bezpłatnie obejrzeć spektakl „Nieodkryty świat” w reż. Macieja Cierzniaka, przygotowany przez Teatr Rozrywki z Chorzowa. Jest to podróż do nieodkrytego, obcego „przeciętnemu” człowiekowi, świata osób z spektrum autyzmu. Świata równie trudnego, co fascynującego. Będzie tu można zobaczyć codzienność, w której zwykłe, czasem błahe rzeczy rosną do rangi wielkich problemów. To także świat ciekawy, niepowtarzalny, pełen pasji, z której zrodziło się wiele odkryć. Podróż do „Nieodkrytego Świata” pozwoli widzom zrozumieć funkcjonowanie osób ze spektrum autyzmu, a przez to – zaakceptować go. Przed spektaklem odbędzie się krótka prelekcja na temat funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu w przestrzeni publicznej.

- Spektakl skierowany jest do każdego. Rodzicom, nauczycielom i pedagogom pomoże lepiej zrozumieć dzieci i ich „trudne zachowania”. Rówieśników nauczy wsparcia i akceptacji dla kolegi czy koleżanki, zachowujących się czasem w sposób niezrozumiały dla otoczenia, zapobiegając tym samym agresji i piętnowaniu. Pokaże, że świat może być odbierany w różny sposób - nie lepszy, nie gorszy, ale po prostu inny. Tak jak inny jest każdy z nas. Spektakl powstał w ramach kampanii Autyzm. Codzienność…Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj – mówi Katarzyna Niemotko z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach.

- Scenariusz spektaklu powstał między innymi w oparciu o moje wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Chcieliśmy pokazać, jak może odbierać, postrzegać i przeżywać codzienne sytuacje taka osoba. W scenariuszu zostały też wykorzystane prawdziwe historie, opowiedziane nam przez rodziców dzieci ze spektrum – dodaje Anita Wieloch, nauczyciel-konsultant z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach.

Natomiast 2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, Galeria Katowicka podświetli się na niebiesko. Rozdawane będą materiały edukacyjno-informacyjne na temat spektrum autyzmu. Tego dnia będzie można odwiedzić Pokój Wyciszenia znajdujący się na poziomie + 1 obiektu, przeznaczony dla osób z obniżoną sprawnością funkcjonowania społecznego i obniżoną tolerancją na bodźce wynikającą ze spektrum autyzmu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas