Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kandydat do Nagrody Publiczności w konkursie „Człowiek bez barier 2018”: Tomasz Tasiemski

10.11.2018
Autor: tp, jc, fot. archiwum kandydata
Tomasz Tasiemski na wózku na mostku w dżungli

Ma 53 lata, mieszka w leżącej pod Poznaniem miejscowości Chyby. Żonaty, ojciec dwójki dzieci. Pracuje w Katedrze Adaptowanej Aktywności Fizycznej AWF w Poznaniu (doktorat w 1997 r., habilitacja w 2008 r., profesura w 2018 r.). W 1990 r. doznał urazu rdzenia kręgowego (URK) w odcinku szyjnym (tetraplegia) i od tego czasu jego praca naukowa, jak i zainteresowania pozazawodowe związane są z zagadnieniami sportu i rehabilitacji osób po URK.

Jest autorem lub współautorem wielu prac naukowych, trzech podręczników i monografii naukowej poświęconej badaniom jakości życia i aktywności sportowej osób po URK w Polsce i Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w kilku zagranicznych stażach naukowo-badawczych (m.in. USA, Szwecja). Był laureatem stypendium naukowego The British Council w Wielkiej Brytanii i dwóch stypendiów naukowych Komisji Europejskiej. Od 2003 r. pracuje także dla Komisji Europejskiej jako ekspert oceniający wnioski badawcze.

Wolny czas poświęca działalności w zagranicznych organizacjach charytatywnych, zajmujących się podnoszeniem poziomu rehabilitacji osób po URK zamieszkujących państwa Azji Południowo-Wschodniej, Eurazji i Afryki Południowej. Organizuje tam obozy aktywnej rehabilitacji. Od lat współpracuje też z krajowymi organizacjami. Jest członkiem kilku towarzystw naukowych. Odznaczony m.in. Srebrnym Medalem Zasługi (2008), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2000), Honorowym Medalem im. Profesora Wiktora Degi (2000).

Jego pasje to podróże i sport. Odwiedził ponad 50 krajów. Uprawia kilka sportów adaptowanych, przede wszystkim narciarstwo alpejskie na mono-ski – jako zawodnik uczestniczył w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Lillehammer (1994). Jeździ też na handbike'u, nurkuje, uczestniczył w kursie szybowcowym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas