Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Znaczny stopień niepełnosprawności a praca powyżej 7 h

02.10.2019
Autor: K.

Po świadczeniu rehabilitacyjnym dostałam pracę u nowego pracodawcy. Obecnie mam jeszcze miesiąc ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Czy muszę zgłaszać nowemu pracodawcy, że mam takie orzeczenie, jeśli tak, to czy mogę uzyskać pozwolenie na pracę powyżej 7 h tj. 8 h i czasem nadgodziny. Mój lekarz onkolog nie widzi przeciwwskazań, dostanę od niego zaświadczenie. Czy jest to równoznaczne z zabraniem stopnia niepełnosprawności, czy można się zrzec prawa do wyjścia z pracy godzinę wcześniej a zachować prawo do dodatkowych 10 dni urlopu? Co zyska pracodawca na mojej niepełnosprawności, jeśli w zakładzie jest zatrudnionych powyżej 25 osób, ale nie ma minimum 6% osób z niepełnosprawnością. Jak przedstawić zalety zatrudnienia mnie? Dodam jeszcze, że złożyłam także nowy wniosek do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności i czekam na termin spotkania z lekarzem orzekającym.

Szanowna Pani,

pracownik nie ma obowiązku przedstawiania orzeczenia pracodawcy, ale wówczas nie korzysta z uprawnień (skrócony czas pracy, dodatkowa przerwa, dodatkowy 10-dniowy urlop i in. – jeśli ma znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności). Jeśli chce Pani pracować w godzinach ponadliczbowych, powinna Pani zwrócić się z wnioskiem do pracodawcy, a on skieruje Panią do lekarza medycyny pracy, który wyda opinię. Tak więc, by „wyłączyć” uprawnienie skróconego czasu pracy potrzebna jest zarówno zgoda osoby niepełnosprawnej, jak i lekarza. Dodatkowy urlop nie ma związku ze zgodą na dłuższy czas pracy, istnieje niezależnie.

Więcej na temat zatrudnienia osób niepełnosprawnych w naszym artykule.

Informacje także w kluczowej ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511, ze zm.).

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas