Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Strach przed wyjściem z domu dopada zdecydowaną większość osób z autyzmem

29.03.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Dziewczyna siedzi na parapecie

77 proc. osób ze spektrum autyzmu stresuje się opuszczeniem domu, a 52 proc. osób przyznało, że stres powoduje niechęć wyjścia z niego. Największą trudnością jest odwiedzenie szpitala lub gabinetu lekarskiego – wynika z raportu Fundacji JiM pn. „Dostępność przestrzeni publicznej dla osób ze spektrum autyzmu”.

„Psychol”

Połowa ankietowanych przyznała, że spotykają się z nieprzychylną reakcją innych ludzi w miejscach publicznych.

94 proc. rodziców i opiekunów osób ze spektrum autyzmu wskazała, że ich dzieci mają trudne zachowania. Najczęściej dochodzi do nich w sklepach, galeriach handlowych lub gabinetach lekarskich i szpitalach. 20 proc. z nich unika miejsc publicznych.

Najczęściej spotykaną reakcją innych osób są krytyczne spojrzenia (60 proc.) lub nieprzychylne komentarze (46 proc.). Najczęściej słyszane to: „Co za niewychowane dziecko! Co z pani za matka?!”; „Zadzwonię po policję, bo dziecko tak strasznie krzyczy.”; „Psychol”.

Udogodnienia

86 proc. ankietowanych przyznało, że nie zna miejsc przystosowanych do potrzeb osób ze spektrum autyzmu. 26 osób na 162 odpowiadających wskazało, że takim miejscem jest kino, w tym kino przyjazne sensorycznie, szkoły i przedszkola czy placówki wsparcia środowiskowego.

65 proc. respondentów uznało, że osoby ze spektrum autyzmu nie mają problemu z dostępem do sztuki i kultury.

Wśród najczęściej wymienianych udogodnień, jakie można by wprowadzić dla osób ze spektrum autyzmu, by ułatwić im przebywanie w miejscach publicznych to: szkolenia dla osób, które mają z nimi styczność (85 proc.), redukcja bodźców (72 proc.), tzw. „ciche godziny” (58 proc.) i udogodnienia architektoniczne (17 proc.).

69 proc. osób ze spektrum autyzmu spotkało się z dyskryminacją w miejscach publicznych.

Raport

Badanie wykonano od 21 stycznia do 21 lutego br. Łącznie przeprowadzono 188 badań ankietowych, w tym wśród 30 dorosłych osób ze spektrum autyzmu i 158 rodziców, opiekunów i innych pełnoletnich członków rodzin osób ze spektrum.

Cały raport dostępny jest na stronie Fundacji JiM.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas