Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca a wizyta u lekarza

02.10.2019
Autor: I.

Mam pytanie odnośnie praw osoby po przeszczepie. Partner w styczniu miał przeszczep nerki. Od tego czasu ma regularne wizyty i badania kontrolne z dobieraniem dawek leków immunosupresyjnych włącznie. Wizyty są z góry ustalane przez lekarza prowadzącego (w godzinach pracy partnera). W związku w tym na taki cały dzień dotychczas brał l4. Dodam, że ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Czy w tej sytuacji musi brać l4, czy jego nieobecnośc w pracy może być usprawiedliwiona i może otrzymać z tego tytułu wynagrodzenie od pracodawcy?

Szanowna Pani,

zgodnie z art.  20. ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Jeżeli wizyty opisane w pytaniu wyczerpują wskazania w opisanym przepisie, w takim wypadku nie byłoby konieczne korzystanie z „L-4”, a jedynie należałoby odpowiednio wcześniej powiadomić pracodawcę o terminie wizyty - badania u specjalisty.

Szczegółowe zasady korzystania ze zwolnienia przestawione są na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

„Zwolnienie od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy jest zwolnieniem skutkującym usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy, w sytuacji, gdy czynności te nie mogły być wykonane poza godzinami pracy. Nieobecność w takim przypadku może trwać cały dzień bądź kilka godzin, a pracodawca nie może wymagać, aby pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego.

Przepisy nie określają szczegółowych zasad udzielania przez pracodawcę zwolnienia od pracy w celu wykonania zabiegów leczniczych lub usprawniających. Do pracodawcy należy więc określenie tych zasad. Zwolnienie to może być udzielone np. na podstawie skierowania lekarza na zabiegi. Należy zauważyć, że w przypadku zwolnienia od pracy w celu wykonania zabiegów leczniczych lub usprawniających, nie ma żadnych ograniczeń dotyczących maksymalnego, łącznego wymiaru liczby dni roboczych tego zwolnienia (w przypadku zwolnienia na turnus jest to 21 dni roboczych). Określony jest tylko jeden warunek, tj. że czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

W przypadku zwolnienia w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy:

  • czas zwolnienia zależny jest od czasu trwania badania, zabiegu, itp. (oraz ewentualnego czasu niezbędnego na dojazd),
  • warunkiem udzielenia zwolnienia jest niemożność wykonania tych czynności poza godzinami pracy,
  • pracodawca ma prawo żądać udokumentowania,
  • wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas