Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

NFZ: konieczna informacja o wcześniejszym terminie zabiegu w innej placówce

26.03.2019
Autor: PAP, fot. Rafał Michalczyk
Puste łóżko w szpitalu

Zapisywanie pacjenta na odległy termin leczenia bez poinformowania go o możliwości wcześniejszego wykonania zabiegu w innej placówce jest niedopuszczalne – podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, odnosząc się do przypadku 86-letniej pacjentki, której termin zabiegu przesunięto na 2028 r.

W niedzielę w Faktach TVN przedstawiono historię 86-letniej kobiety, która – jak informowano – od czterech lat czeka na operację usunięcia zaćmy i jaskry. Wyznaczony na czerwiec termin wykonania zabiegu w Centrum Medycznym "Mavit" przesunięto jednak o 9 lat.

Komentując tę sytuację, rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński w poniedziałek 25 marca poinformował, że w Warszawie są oddziały okulistyczne, w których taka operacja mogłaby być wykonana w najbliższych tygodniach.

- Za niedopuszczalne uważamy zapisywanie pacjenta na odległy termin leczenia bez uprzedniego poinformowania go o możliwości wykonania zbiegów w innych placówkach w terminie znacznie krótszym – podkreślił.

Skróci się czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy

Troszyński dodał, że tak długi termin czekania na operację „dotyczy tylko jednego szpitala w całym województwie – Centrum Medycznego Mavit”.

- W związku z powyższym mazowiecki NFZ już dwa miesiące temu zwrócił się do zarządu szpitala opisanego w dziennikarskim materiale z prośbą o przesłanie listy oczekujących pacjentów, aby wskazać im miejsca, w których zabiegi mogą być wykonane szybciej. Nasza prośba spotkała się z odmową. Swoje stanowisko szpital argumentował prawami pacjentów – poinformował rzecznik Funduszu.

Informacje o terminach leczenia pacjenci mogą sprawdzić na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl.

Osoby, które nie korzystają z internetu, informacje takie mogą otrzymać, dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta (800-190-590). O najbliższe terminy leczenia można także pytać osobiście w oddziałach NFZ.

Od 1 kwietnia 2019 r. operacje usunięcia zaćmy (podobnie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny) będą finansowane bezlimitowo. Oznacza to, że NFZ sfinansuje wszystkie wykonane świadczenia. Resort zdrowia szacuje, że dzięki tym zmianom do końca 2019 r. terminy czekania na operację usunięcia zaćmy skrócą się do maksymalnie 6-9 miesięcy. W ubiegłym roku na sfinansowanie 313 tys. operacji zaćmy NFZ wydał blisko 700 mln zł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas