Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy 1918-2018. Feliks Steuer

26.03.2019
Autor: Agata Jabłonowska-Turkiewicz, Fot. Fot. Mateusz Różański/Archiwum Integracji
mapa z zaznaczonymi Katowicami

1889–1950
dialektolog, badacz gwar śląskich, pedagog

Urodził się i wychował we wsi Sułkowo na pograniczu śląsko-morawskim w ubogiej, wielodzietnej rodzinie. Dzięki swojej pracowitości ukończył najpierw gimnazjum w Głubczycach, studiował filologię słowiańską, a w 1915 r. zdobył tytuł doktora na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiował też w Innsbrucku.

W czasie I wojny światowej został zmobilizowany do armii pruskiej. Podczas walk na froncie zachodnim został ciężko ranny, w związku z czym amputowano mu nogę. Nosił później protezę i utykał.

Po plebiscytowym podziale Śląska przeniósł się do polskich Katowic, rodzinę zostawiając po stronie niemieckiej. Przez wiele lat był nauczycielem języka polskiego i łaciny. Pełnił też funkcję dyrektora kolejno dwóch gimnazjów w Katowicach: Państwowego Gimnazjum Klasycznego (1923–1925) i męskiego Miejskiego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego (1925–1948, z przerwą w czasie II wojny światowej).

Zasłynął przede wszystkim jako badacz gwar śląskich, głównie okolic, z których pochodził. W 1934 r. Polska Akademia Umiejętności w Krakowie wydała jego „Dialekt sułkowski”, a po trzech latach – „Narzecze baborowskie”. W pracach tych stawiał sobie za cel ocalenie polszczyzny tam, gdzie bardzo widoczne były skutki germanizacji.

Jako dialektolog zbierał również materiały do słownika gwar górnośląskich, jednak wojna i długotrwała choroba sprawiły, że dzieło nie powstało. Po jego śmierci duża część rękopisów i maszynopisów została zniszczona jako „pisma w nieznanych językach”.

Oprócz tego, że gwarę badał, był także autorem dwóch broszur pisanych dialektem: tomiku poezji „Z naszej źymjy ślunskej” (pod pseudonimem F. Res, 1935) oraz historii rodzinnej „Ostatni gwojźdźaurz” (Ostatnigwoździarz, 1935).
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas