Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Europoseł Marek Plura wyróżniony tytułem Europosła Roku i Oscarem Europarlamentu

25.03.2019
Autor: inf. pras./Angela Greniuk
Europoseł Marek Plura z nagrodą MEPAwards2019

Europoseł Marek Plura otrzymał tytuł Europosła Roku w kat. Zatrudnienie, Polityka Społeczna i Regionalna oraz prestiżową nagrodę MEPAwards2019. Europarlamentarne Oscary przyznawane są corocznie przez brukselski miesięcznik „The Parliament Magazine” dla najbardziej pracowitych i wpływowych posłów Parlamentu Europejskiego.

Kandydatów w 15 kategoriach zgłaszają europejskie organizacje, stowarzyszenia oraz instytucje obserwujące prace Parlamentu Europejskiego. Następnie sędziowie, eksperci ds. polityki europejskiej opracowują tzw. krótką listę, zawierająca trzy nazwiska w każdej z kategorii. Zwycięzca spośród nominowanych posłów wskazywany jest w głosowaniu.

Śląski eurodeputowany jednogłośnie został uznany za najlepszego europosła roku w kategorii Zatrudnienie, Polityka Społeczna i Regionalna za m.in. działalność na rzecz wprowadzania w życie zapisów Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych i zaangażowanie na rzecz tworzenia społeczeństwa włączającego. W tej samej kategorii nominowali byli także: chorwacki poseł Ivan Jakovčić i reprezentująca Estonię polityk rosyjskiego pochodzenia YanaToom.

Europa bez barier

Odbierając wyróżnienie podczas uroczystej gali w Brukseli europoseł Marek Plura podkreślił, że ten sukces nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie rodziny - żony, dzieci i rodziców. Dodał, że wyróżnienie ma dla niego symboliczne znaczenie.

- Ta nagroda dla mnie oznacza, że prawa osób z niepełnosprawnościami oraz misja tworzenia społeczeństwa włączającego, w którym każdy może realizować swój potencjał, leży na sercu nam wszystkim w Parlamencie Europejskim. Drodzy przyjaciele, połączmy siły w tworzeniu Europy bez barier – zaapelował podczas gali nagrodzony europoseł.

Pionier dostępności w Parlamencie

Europoseł Marek Plura rozpoczynając swoją kadencję pięć lat temu w Parlamencie Europejskim był pionierem dostępności - nie tylko architektonicznej budynku instytucji europejskiej.

- Na początku kadencji potrzebowałem nie tylko przestrzeni bez barier, ale też pomocy asystenta osobistego – wspomina. – Oprócz mnie, poruszający się na wózku był jeszcze hiszpański polityk, ale zrezygnował z funkcji posła. We dwóch testowaliśmy parlament, jak głęboko zrozumie nasze potrzeby i czy na nie odpowie. Jednak to działało też w drugą stronę - to na nas testowano różne rzeczy. Obecnie działa to dobrze – dodaje.

Dziś europoseł jest wiceprzewodniczącym Intergrupy ds. Niepełnosprawności w Parlamencie Europejskim. Zorganizował m.in. wizytę ponad 80-ciu polskich delegatów na obrady 4. Europejskiego Parlamentu Osób z Niepełnosprawnościami w Brukseli. Z jego inicjatywy nawiązano dialog między ponad setką uczestników demonstracji na rzecz obrony praw osób z niepełnosprawnościami Freedom Drive, a przedstawicielami Parlamentu Europejskiego.

europoseł Marek Plura wraz trzema osobami podczas gali wręczenia nagród na najepszych posłów

Kroki ku dostępności

Przez pięć lat w obszarze niepełnosprawności wprowadzono kilka dokumentów, mających polepszyć jakość życia osób z niepełnosprawnością. Jednym z nich jest dyrektywa o dostępności towarów i usług, Akt o Dostępności (ang. European Accessibility Act).

- Chciałoby się, żeby zgodnie z nazwą aktu wszystkie towary i usługi były dostępne dla każdego – mówi europoseł. – Niestety, tak nie jest, ale akt jest pierwszym ważnym krokiem w tym kierunku, bo prace nad nim pokazały dwie rzeczy. Pierwsza - dostępne usługi, towary i produkty wcale nie są powalającym wydatkiem dla firm czy przedsiębiorstw. Okazało się też, że osoby z niepełnosprawnością to ogromna rzesza klientów, o których warto zadbać i których wyznaczają nowy znak jakości.

Innym przykładem jest pilotażowe wprowadzenie w kilku krajach Unii Europejskiej Karty Mobilności. Jak przyznaje europoseł, karta jest dla „chętnych” i wyjaśnia:

- Karta Mobilności nie jest do końca w takiej formie, o jakiej myśleliśmy na początku - to nie jest legitymacja osoby niepełnosprawnej, ale jest to dokument, który pokazuje, że jest się osobą potrzebującą pomocy, wsparcia, niesamodzielną. Nie udało się niestety zobowiązać wszystkich państw unijnych do stosowania tej karty, to decyzja państw.

Dostępność przewoźników kolejnowych była jedną z najważniejszych kwestii dla zdobywcy nagrody MEPAwards2019.

- To, co szczególnie mnie cieszy to fakt, że udało się przyjąć dyrektywę zobowiązującą wszystkich przewoźników kolejowych - zarówno międzynarodowych, jak i regionalnych - do tego, by byli dostępni. W czasie nie dłuższym niż 3 lata mają być pozbawieni barier. Jedynie na tych bardzo małych stacjach osoba z niepełnosprawnością będzie deklarować chęć wyjazdu, ale zaledwie kilka godzin wcześniej przed podróżą – przedstawia.

Już jako Poseł do Polskiego Parlamentu Marek Plura zainicjował zmiany prawne, których celem jest ochrona i promocja praw wyborczych osób z niepełnosprawnościami. Obecnie jest zaangażowany w promocję pełnej dostępności Wyborów Europejskich 2019 dla wszystkich wyborców bez względu na ich stan zdrowia, wiek, czy pochodzenie.

- Niestety to, co się nie udało przeprowadzić w ciągu pięciu lat to m.in. kwestia regulacji dostępności wyborów czy demokratycznego życia osób z niepełnosprawnością. Dopiero ostatni rok zaczął być czasem dyskusji na ten temat – mówi europoseł.

Sylwetka europosła

Marek Plura, Poseł do Parlamentu Europejskiego jest członkiem grupy Chrześcijańskich Demokratów (EPP) i Platformy Obywatelskiej. Wcześniej Poseł na Sejm VI oraz VII kadencji. Jest szczęśliwym mężem i ojcem. Od urodzenia choruje na postępujący zanik mięśni i porusza się na wózku elektrycznym.

Jako autor raportu nt. rozwijania umiejętności na rzecz przeciwdziałania bezrobociu wśród młodzieży, przyczynił się do poprawy sytuacji młodych ludzi na rynku pracy, szczególnie młodzieży, która napotyka na poważne problemy w starcie kariery zawodowej. W tym kontekście sam umożliwił odbycie staży w swoim brukselskim biurze ponad 30 studentom z Polski oraz Ukrainy, w tym wielu z niepełnosprawnościami.

Jest organizatorem konkursu Lady D. - Dama z Niepełnosprawnością oraz aktywnie uczestniczy w wielu europejskich kampaniach i inicjatywach, w tym związanym z walką z chorobami rzadkimi, czy neurologicznymi. Laureat wielu nagród, m.in. nagrody im. Karola Miarki za wybitny wkład w kulturę województwa śląskiego, Człowiek Bez Barier, Lodołamacz specjalny i innych. Najbardziej jednak ceni sobie Order Uśmiechu, który na wniosek dzieci został mu nadany w roku 2012.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas