Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy 1918-2018. Władysław Gołąb

27.03.2019
Autor: Beata Dązbłaż, Fot. Weronika Kolczyńska/Archiwum rodzinne bohatera
Władysław Gołąb

ur. 1931
prawnik, społecznik, publicysta, redaktor

W 1944 r., mając 13 lat, podczas konspiracyjnego rozminowywania pól w Sulejowie stracił wzrok.Mimo to podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Łodzi i został pierwszym w Polsce niewidomym adwokatem. Kierował kursami ds. walki z analfabetyzmem. Był członkiem prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych (1969–1973), prezesem Zarządu Głównego Związku Ociemniałych Żołnierzy RP (1997–obecnie) i wiceprezydentem Międzynarodowego Kongresu Ociemniałych Inwalidów Wojennych (1997–2004). Brał udział w tworzeniu Związku Spółdzielni Niewidomych.

Z żoną Justyną (primo voto Dwornicką), nieodłączną towarzyszką życia, ale też osobistą lektorką, sekretarką i kierowcą, wychował troje dzieci.

Opublikował ponad tysiąc artykułów, m.in. w „Więzi”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szkole Specjalnej” oraz pismach środowiskowych. Przez 35 lat był redaktorem kwartalnika „Encyklopedia Prawa”, wydawnictwa skierowanego do osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Współpracował z Polskim Radiem – prowadził program o prawach osób z niepełnosprawnością. Społecznie udzielał porad prawnych potrzebującym. Wielokrotnie reprezentował środowisko osób niewidomych w polskim sejmie czy w trakcie licznych krajowych i zagranicznych konferencji.

W 1975 r. został prezesem Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i piastował tę funkcję do 2015 r., współpracując m.in. z twórczynią „Dzieła Lasek”, matką Elżbietą, Różą Czacką. Integrował środowisko, dbał o wspólnotowe spotkania. Z jego inicjatywy i starań powstały m.in.: Szkoła Podstawowa Specjalna w Rabce-Zdroju, Dom Małego Niewidomego Dziecka w Warszawie, a w Laskach – basen i sala rehabilitacyjna, budynek biblioteki szkolnej, budynek Centrum Rehabilitacji Zawodowej, nowoczesny internat dla dziewcząt, budynki szkół ponadgimnazjalnych oraz szkoły podstawowej i gimnazjum, dział wczesnego wspomagania rozwoju niewidomego dziecka w Laskach (drugi jest w Sobieszewie).

Władysław Gołąb – związany z Kościołem Rzymskokatolickim i głęboko wierzący – zawsze odważnie mówi o swojej wierze i religii. Całym sercem oddany rozwojowi Lasek. O tym, za co je kocha, powiedział w 2013 r. Barbarze Zarzeckiej na łamach pisma „Pochodnia”: „Za to, że są tu ludzie, którzy potrafią służyć, oddać swoje życie drugiemu człowiekowi. Sam też staram się służyć i jestem przekonany, że ta służba ma swój sens, swoją rację, a nie jest to jakaś fasada”.

W kontaktach z ludźmi ceni prawdę. W tej samej „Pochodni” kilka lat wcześniej wyznał: „Pamiętajmy, że tylko optymiści budują świat. Pesymizm wnosi ze sobą destrukcję i beznadziejność. Pesymiści zapatrzeni są w ziemię, a zatem nie wiedzą, że nad nimi rozciąga się lazur nieba wnoszący w serce człowieka radość i nadzieję”.

W 2008 r. Polski Związek Niewidomych wybrał Władysława Gołąba na „Człowieka Roku”. Został też odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas