Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niecałe 4 proc. ofert w urzędach pracy skierowano do osób z niepełnosprawnością

21.03.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. sxc.hu
biuro, w którym znajduje się biurko i krzesło oraz dwa krzesła naprzeciwko biurka

Odsetek bezrobotnych osób z niepełnosprawnością zwiększył się w skali roku o 0,1 punktu procentowego (p. proc.) i wynosi 6,2 proc. – informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS) w raporcie „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w styczniu 2019 r.”.

W grupie osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy są osoby korzystające z pomocy społecznej. Wśród nich w skali roku zmniejszyła się stopa bezrobocia o 0,1 p. proc. i wynosi 1,9 proc.

Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością w wieku do 18 roku życia, podobnie jak rok temu, stanowiły 0,2 proc. bezrobotnych ogółem.

Wyższe renty i emerytury

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1 proc. i była o 0,3 p. proc. wyższa niż w grudniu ub. roku, ale o 0,7 p. proc. niższa niż rok wcześniej.

Spośród wszystkich ofert, które wpłynęły do urzędów pracy w styczniu tego roku (131,5 tys.), 3,8 proc. skierowanych było do osób z niepełnosprawnością.

Jak wynika z raportu GUS, zwiększyła się także liczba osób biernych zawodowo w wieku produkcyjnym z powodu chorób i niepełnosprawności (o 0,4 p. proc. do 24,9 proc.).

Przeciętna miesięczna renta i emerytura brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w styczniu br. wyniosła 2245,69 zł i była o 3,9 proc. wyższa niż przed rokiem, a w rolniczym systemie ubezpieczeń 1246,38 zł, tj. o 2,1 proc. wyższym niż w styczniu rok temu.

Komentarz

  • Pułapka rentowa- niszczy pracowitych i zdolnych-chociaż Niepełnosprawnych
    Antek
    04.04.2019, 14:05
    Zusy nie lubią aktywnych zawodowo specjalistów chociaż niepełnosprawnych.Uwielbiają natomiast rencistów- którzy nawet nie śmią dorabiać do renty.powiem na moim przykładzie.Dorobisz do renty - nie dochód netto , ale wygodny dla WŁADZY - Przychód i przekroczysz 70% najniższego uposażenia WŁADZA PIS rekami zusu , w nagrode za dodatkowy wysiłek intelektualny i fizyczny zabierze Nam połowe renty, a gdy trafi sie zdolny- choć niepełnosprawny i dorobi Przychodu / nie mylić z dochodem / ponad 130% najniższego uposażenia TO Minister RAFALSKA rekami zusu zabierze całą rentę.Przezyłem lata gechenny w Sądach wytoczonych mi przez Zus siedlecki zato że ....na rencie ...śmiał pracować...Czy za mego żywota pułapka rentowa zostanie zniesiona ?. Potrzebny jest PROTEST pod Sejmem i w Sejmie .Problem jest taki -czy My osoby po amputacjach damy rade ?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas