Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niecałe 4 proc. ofert w urzędach pracy skierowano do osób z niepełnosprawnością

21.03.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. sxc.hu
biuro, w którym znajduje się biurko i krzesło oraz dwa krzesła naprzeciwko biurka

Odsetek bezrobotnych osób z niepełnosprawnością zwiększył się w skali roku o 0,1 punktu procentowego (p. proc.) i wynosi 6,2 proc. – informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS) w raporcie „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w styczniu 2019 r.”.

W grupie osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy są osoby korzystające z pomocy społecznej. Wśród nich w skali roku zmniejszyła się stopa bezrobocia o 0,1 p. proc. i wynosi 1,9 proc.

Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością w wieku do 18 roku życia, podobnie jak rok temu, stanowiły 0,2 proc. bezrobotnych ogółem.

Wyższe renty i emerytury

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1 proc. i była o 0,3 p. proc. wyższa niż w grudniu ub. roku, ale o 0,7 p. proc. niższa niż rok wcześniej.

Spośród wszystkich ofert, które wpłynęły do urzędów pracy w styczniu tego roku (131,5 tys.), 3,8 proc. skierowanych było do osób z niepełnosprawnością.

Jak wynika z raportu GUS, zwiększyła się także liczba osób biernych zawodowo w wieku produkcyjnym z powodu chorób i niepełnosprawności (o 0,4 p. proc. do 24,9 proc.).

Przeciętna miesięczna renta i emerytura brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w styczniu br. wyniosła 2245,69 zł i była o 3,9 proc. wyższa niż przed rokiem, a w rolniczym systemie ubezpieczeń 1246,38 zł, tj. o 2,1 proc. wyższym niż w styczniu rok temu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Porażka jak zwykle
  wartek
  06.04.2019, 12:02
  Smutna prawda ,czy to władza obecna, czy też inna nie potrafiła sobie poradzić z tą dla nich nie rozwiązywalną kwestią.Sedno natomiast jest w czym innym.Przepisy są tak stworzone,aby szkodzić i jakoś każdemu (oprócz rencistów,niepełnosprawnych) jest dobrze.Po prostu powiedzmy sobie,udawanie,że coś robimy przyjęło się,no bo cóż by było,gdyby wiele ludzi straciło stanowiska,na których w pocie czoła pracują dla naszego dobra.....
  odpowiedz na komentarz
 • Pułapka rentowa- niszczy pracowitych i zdolnych-chociaż Niepełnosprawnych
  Antek
  04.04.2019, 14:05
  Zusy nie lubią aktywnych zawodowo specjalistów chociaż niepełnosprawnych.Uwielbiają natomiast rencistów- którzy nawet nie śmią dorabiać do renty.powiem na moim przykładzie.Dorobisz do renty - nie dochód netto , ale wygodny dla WŁADZY - Przychód i przekroczysz 70% najniższego uposażenia WŁADZA PIS rekami zusu , w nagrode za dodatkowy wysiłek intelektualny i fizyczny zabierze Nam połowe renty, a gdy trafi sie zdolny- choć niepełnosprawny i dorobi Przychodu / nie mylić z dochodem / ponad 130% najniższego uposażenia TO Minister RAFALSKA rekami zusu zabierze całą rentę.Przezyłem lata gechenny w Sądach wytoczonych mi przez Zus siedlecki zato że ....na rencie ...śmiał pracować...Czy za mego żywota pułapka rentowa zostanie zniesiona ?. Potrzebny jest PROTEST pod Sejmem i w Sejmie .Problem jest taki -czy My osoby po amputacjach damy rade ?
  odpowiedz na komentarz
 • oferty dla wszystkich
  Paweł (układ krążenia)
  26.03.2019, 09:13
  Szanowni Państwo, a gdzie jest powiedziane, że niepełnosprawni mają aplikować tylko na oferty dedykowane niepełnosprawnym? Niepełnosprawni, jeśli spełniają wymogi postawione przez pracodawcę, mogą i powinni aplikować na wszystkie stanowiska pracy ogłoszone przez pracodawców. A nie ograniczać się tylko do tych dla niepełnosprawnych (swoją drogą, ograniczenie oferty tylko dla osób z orzeczeniem też jest dyskryminacją. Dyskryminacją osób bez orzeczenia).
  odpowiedz na komentarz
 • Niskie zainteresowanie
  Rufi
  24.03.2019, 23:11
  Nie oszukujmy się ale oferty pracy są tylko z zakładów pracy chronionej i zazów. A otwarty rynek pracy bierze tylko liczbę minimum by nie płacić kar na PFRON. Gdy otwarty rynek pracy chce się otworzyć na niepełnosprawnych trzeba go wspierać jak zpch ale nie w kontekście całego zakładu a konkretnego stanowiska pracy i dawać dotacje na rozwój pracownika i działu.
  odpowiedz na komentarz
 • No cóż smutna prawda....
  niepełnosprawny
  22.03.2019, 21:12
  Oczywiście sprzątaczka i ochrona nie rozwiąże tutaj problemu 4% braków.Każdy dobrze o tym wie,ale każdy rząd udaje,że wszystko jest w porządku i jakoś to będzie.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas