Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Otwarty worek z medalami na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi

19.03.2019
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
na wietrze powiewa biało-czerwona flaga Polski

Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną szturmem zdobywają areny sportowe w Abu Dhabi i Dubaju. Poniedziałek 18 marca na Igrzyskach Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych rozpoczęła z dorobkiem łącznie 36 medali, w tym: 13 złotych, 15 srebrnych i 8 brązowych.

Gdy w ubiegły czwartek ponad 7,5 tysiąca sportowców z całego świata rozpoczęło rywalizację o medale igrzysk, pierwsze sukcesy zaczęli odnosić Polacy. Już w piątek pierwsze złoto zdobył Sebastian Cofał w pływaniu stylem grzbietowym. Pochodzący z Wielkopolski szesnastoletni zawodnik, dla którego jest to pierwsza tak duża impreza sportowa, znakomicie przepłynął dystans 100 metrów, uzyskując wyraźną przewagę nad pozostałym zawodnikami.

Wyróżnienie i spełnienie marzeń

- Udział w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych to dla mnie wielkie wyróżnienie i spełnienie marzeń. Olimpiady Specjalne dają mi możliwość trenowania i startowania w zawodach, dlatego na treningach staram się jak najlepiej pracować i przepływać jak najdłuższe dystanse. Ten medal to dla mnie nagroda za wysiłek i przygotowanie do igrzysk – powiedział Sebastian Cofał.

Złoto w pływaniu zdobyła też Kinga Iwańska (beskidzkie), dla której są to już drugie Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Poprzednio, w 2015 roku rywalizowała w pływaniu na igrzyskach w Los Angeles.

Zawodników wspierała na miejscu prezes Olimpiad Specjalnych Polska, Anna Lewandowska, Ambasador RP w ZEA Robert Rostek oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

- Zawodnicy Olimpiad Specjalnych są niesamowici. Cały czas są uśmiechnięci, przekazują bardzo wiele pozytywnych emocji. Jestem pełna podziwu dla ich determinacji i woli walki – to prawdziwi sportowcy, którzy nie boją się przeciwności, ale dzielnie stawiają im czoła - mówiła.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem ich występów na igrzyskach. Rywalizacja sportowa na tak wielkiej imprezie, wśród tysięcy zawodników z całego świata to wielkie wyzwanie, ale nasi polscy sportowcy jak zawsze dają radę, dlatego kibicujmy jeszcze mocniej! Grajmy Razem! – dodała Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

Złoto, srebro i brąz

W piątek i w czasie weekendu nasi zawodnicy nie próżnowali – łącznie 11 medali zdobyli nasi gimnastycy: trzy złota i brąz to dorobek Justyny Salwy (świętokrzyskie), Paweł Czizmowski (kujawsko-pomorskie) dołożył aż 7 medali do naszego wyniku w tej dyscyplinie – 2 złote i pięć srebrnych.

Po srebrnym medalu w judo zdobyli Angelika Stachowiak (wielkopolskie) i Marcin Liszcz (warmińsko-mazurskie). Ponieważ w Abu Dhabi debiutujemy na igrzyskach światowych w tej dyscyplinie, są to nasze pierwsze medale światowych igrzysk  w judo w historii.

Medale zdobywali też kolarze (2 złota, srebro), wrotkarze (złoto, 2 srebra, 4 brązy), lekkoatleci (2 srebra, 2 brązy), tenisiści stołowi (srebro), a także zawodnicy w jeździectwie (złoto, srebro), bocce (srebro) i trójboju siłowym (srebro, 2 brązy).

Ważna motywacja

- Medale są ważnym elementem motywacji dla zawodników Olimpiad Specjalnych, ale w idei ruchu Special Olympics nie są najważniejsze. To nagroda za sportowy wysiłek, za przełamywanie własnych barier i walkę nie tylko o lepszą kondycję fizyczną, ale także poprawa umiejętności społecznych, otwieranie na świat – powiedziała Małgorzata Strzałkowska, kierownik Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych.

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019 to 90 osób w tym 64 zawodników oraz 26 trenerów, lekarzy i członków kierownictwa, którzy wspierają naszych zawodników w trakcie igrzysk.

Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną na arenach sportowych w Abu Dhabi i Dubaju rywalizują w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej (w której reprezentuje nas drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie, kajakarstwie, judo i golfie. Po raz pierwszy na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych polscy zawodnicy rywalizowują w judo i golfie – jest to debiut naszych zawodników w tych dyscyplinach na arenie światowej.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są największym sportowym i społecznym wydarzeniem na świecie w 2019 roku i największą sportową imprezą w historii Bliskiego Wschodu.

Sportowcy z całego świata

Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przybyło ponad 7,5 tysiąca sportowców z ponad 190 krajów. W igrzyskach bierze też udział ponad 2,6 tysiąca trenerów, 6 tysięcy członków rodzin oraz ponad 20 tysięcy wolontariuszy z całego świata.

Olimpiady Specjalne Polska dziękują za wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Sponsorowi Strategicznemu Olimpiad Specjalnych Polska Tauron Polska Energia, dzięki którym możliwe było przygotowanie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych. Dziękują również Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który dofinansowując kampanię #GrajmyRazem umożliwia nam współpracę z mediami. Energii i zdrowia Polskiej Reprezentacji dodaje Foods By Ann.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok igrzysk olimpijskich i paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Ponad 17 tys. zawodników

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.

Sponsorzy

Wyjazd Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem Strategicznym Olimpiad Specjalnych Polska jest Tauron Polska Energia. Partnerami Olimpiad Specjalnych Polska są m.in. Coca-Cola, Marriott Warsaw, Champions Bar, Kerry Group, Foods by Ann. Komunikacją marketingową i PR zajmują się: Kancelaria PR, Mediasplit, Double Espresso.

W 2018 roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia Special Olympics. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas