Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Innowacyjny zabieg w Klinice Neurochirurgii WUM

18.03.2019
Autor: inf. prasowa
lekarze WUM podczas innowacyjnego zabiegu tętniaka

Dr hab. Przemysław Kunert, we współpracy z dr. hab. Marcinem Grabowskim i lek. Jakubem K. Rokickim z I Katedry i Kliniki Kardiologii, przeprowadzili innowacyjny zabieg klipsowania skomplikowanego tętniaka wewnątrzczaszkowego z wykorzystaniem szybkiej stymulacji serca (ang. „rapid ventricular pacing”).

Operacja została wykonana w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM przy ul. Banacha.

- Celem szybkiej stymulacji serca jest czasowe obniżenie średniego ciśnienia tętniczego do niskich wartości (ok. 40 mmHg), służące zmniejszeniu napięcia ścian tętniaka i tym samym ułatwiające klipsowanie. Technika ta jest wykonywana jedynie w kilku najlepszych ośrodkach na świecie. Po raz pierwszy w Polsce była zastosowana właśnie w Klinice Neurochirurgii WUM już rok temu, a więc kilka miesięcy wcześniej, niż w słynnym Barrow Neurological Institute (Phoenix, AZ, USA) – mówi dr hab. Przemysław Kunert.

- Wszystkie trzy wykonane dotąd przez nasz zespół operacje złożonych tętniaków z wykorzystaniem tej techniki zakończyły się sukcesem, u żadnego z chorych nie pojawiły się nowe deficyty ogniskowe – dodaje.

Unikatowe możliwości

Podczas operacji użyto również fluorescencji ICG w mikroskopie z rozszerzoną rzeczywistością oraz monitorowania ruchowych i somatosensorycznych potencjałów wywołanych. Fluorescencja ICG w mikroskopie z rozszerzoną rzeczywistością jest nowoczesną techniką pozwalającą na przeprowadzenie śródoperacyjnej wideoangiografii z oceną przepływu w naczyniach mózgu w czasie rzeczywistym.

Dzięki temu można upewnić się, że tętniak jest właściwie zaklipsowany, a ważne tętnice, doprowadzające krew do mózgu nie są zwężone lub zamknięte. Ciągłe monitorowanie ruchowych i somatosensorycznych potencjałów w czasie zabiegu (prowadzone przez dr Annę Podgórską) pozwala natomiast na wczesne wykrywanie i zapobieganie ewentualnym trwałym zmianom w funkcjonowaniu ważnych ośrodków mózgu.

Obecnie Klinika Neurochirurgii WUM posiada unikatowe w skali europejskiej możliwości leczenia operacyjnego tętniaków wewnątrzczaszkowych, których nie da się wyleczyć nawet nowoczesnymi metodami wewnątrznaczyniowymi.

Przy operacji współpracowali: ze strony anestezjologicznej -  dr n.med. Dorota Giercuszkiewicz, dr n.med. Grzegorz Niewiński i lek. Paula Dudek; instrumentriuszki - p. Barbara Gawryś i p. Anna Wieczorek, technik neurofizjologii - p. Katarzyna Zakrzewska, anestetyczka - p. Iwona Pluta, przy zabiegu obecny był również student Łukasz Przepiórka.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas