Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co dalej z finansowaniem warsztatów terapii zajęciowej?

15.03.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. lraine/Freeimages.com
Stolarz pracuje przy stole z kawałkiem deski

Wprowadzenia ustawowego mechanizmu corocznej waloryzacji kwoty na dofinansowanie kosztów pobytu osoby z niepełnosprawnością w warsztatach terapii zajęciowej domagały się organizacje pozarządowe w petycji złożonej do Sejmu jeszcze w zeszłym roku.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych zaznaczyli, że przez ostatnich 16 lat minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 276 proc., a dofinansowanie do pobytu osoby z niepełnosprawnością w warsztacie terapii zajęciowej (WTZ) – jedynie o 21,72 proc.

Podwyżki w ostatnich latach

Na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Petycji 14 marca 2019 r. Małgorzata Paprota, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) przyznała, że od 2003 r. do 2015 r. nie zmieniały się kwoty dofinansowania dla WTZ.

Tymczasem w 2018 r. kwota dofinansowania do warsztatów wzrosła do 16596 zł, w 2019 r. jest to 17796 zł, a w 2020 r. będzie to 18996 zł. Kwoty te zmieniły się wyniku zmiany w rozporządzeniu z 2003 r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym.

- Wiemy, że liczba uczestników w WTZ może wzrastać i planowane są wzrosty wydatków. W 2021 r. ma być to 94 mln zł. Będzie to dofinansowanie z PFRON, ale też z samorządów oraz innych źródeł. Trudna jest do oszacowania kwota pobytu jednej osoby w warsztacie terapii zajęciowej – mówiła Małgorzata Paprota, odpowiadając na dezyderat Komisji ds. Petycji skierowany do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Potrzebny mechanizm?

Poseł Sławomir Piechota (PO) zwrócił uwagę, że środki z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych powinny być także w jakiejś mierze przeznaczone na dofinansowanie do WTZ.

- Dobrze byłoby wprowadzić mechanizm systemowy, który dawałby warsztatom stabilizację – mówił.

Z kolei poseł Jacek Świat (PiS) zwrócił uwagę, że odpowiedź resortu pracy na dezyderat Komisji zapowiada wsparcie dla WTZ w ramach programu „Aktywni Niepełnosprawni – narzędzia wsparcia osób niepełnosprawnych”.

- Kiedy będzie on wdrożony i kiedy wynikną z niego jakieś konkluzje? – pytał.

Wsparcie i asystentura

- Obecnie jesteśmy na etapie dobierania partnerów do Programu Operacyjnego „Wiedza, edukacja, rozwój 2014-2020”. Jego realizacja nastąpi do 2021 r. i zakłada wsparcie i asystenturę osobom z WTZ. Zgadzam się także, że w ramach środków z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych powinno być ujęte dofinansowanie do warsztatów – odpowiadała Małgorzata Paprota.

Komisja jednogłośnie uznała, że konieczne jest uzupełnienie do odpowiedzi MRPiPS na dezyderat, poszerzone m.in. o oszacowanie kosztu pobytu jednej osoby w warsztacie terapii zajęciowej czy też „mapę drogową” dojścia do finansowania warsztatów na wymaganym poziomie.

W 716 warsztatach terapii zajęciowej istniejących w 2018 r. uczestniczy ok. 27 tys. osób z niepełnosprawnością.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • hipokryci
  Dorota
  30.03.2019, 15:48
  Poseł piechota mówiący o stabilizacji WTZ??? Sen??? Czy hipokryzja!
  odpowiedz na komentarz
 • Czy coś zostanie?
  Grażyna
  17.03.2019, 09:19
  Czy jakieś srodki zostaną z PFRON na inne cele? Powiaty dzielą własnie kase na caly rok działalności. To bardzo dobrze ze w koncu zauważono problem Wtz. tylko tetaz sytuacja jest taka, ze pcpr dosyaje co roku coraz mniejszą transze pieniędzy od państwa a z założenia ma dawac duzo wiecej na wtzy. Jeszce trochę to na inne cele juz nic im nie zostanie. Np. o dofinansowaniach turnusów niepełnosprawni juz mogą zapomnieć.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas