Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od kiedy datować urlop dodatkowy?

30.03.2019
Autor: I.

Dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stoopniu umiarkowanym. Dnia (do wiad. red.) stanęłam na komisji, ustalony stopień niepełnosprawności datuje się na (do wiad. red.), to jest dzień złożenia przeze mnie wniosku. Nie można ustalić od kiedy nastąpiła niepełnosprawność. Od kiedy mogę ubiegać się o dodatkowy urlop?

Szanowna Pani,

jak wskazuje się na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w informacjach o prawie do dodatkowego urlopu, pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli uzyska do niego prawo dopiero w grudniu danego roku. Wynika to z brzmienia art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji (...): „Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności". Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, o ile pozostaje w zatrudnieniu.

Ponadto, jak wskazują prawnicy - za dzień zaliczenia do danego stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego (data wydania orzeczenia). Tak więc biorąc powyższe pod uwagę, prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego powinna Pani nabyć z dniem 21.01.2020 r.

z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk,

prawnik

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas