Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm zdecydował. Kombatanci jednak będą uprawnieni do parkowania na „kopertach”

13.03.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com (1), Mateusz Różański (2)
symbol osoby z niepełnosprawnością na parkingu

Czy członkowie Korpusu Weteranów będą mieli te same uprawnienia, co posiadacze kart parkingowych? Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny głosowała nad projektem, który zakłada wprowadzenie nowego dokumentu – karty kombatanta.

Projekt, który z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich przygotowała grupa senatorów opozycji z Janem Rulewskim z Platformy Obywatelskiej na czele, zyskał aprobatę strony rządowej oraz posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on stworzenie nowego dokumentu – karty kombatanta, nadawanej członkom Korpusu Weteranów.

Mieliby oni te same prawa, co posiadacze karty parkingowej, tylko że bezpłatnie, bezterminowo i bez konieczności stawiania się na komisji orzeczniczej.

Podczas wcześniejszych prac w komisji i podkomisji stałej ds. polityki społecznej zarówno strona społeczna, jak i poseł Platformy Obywatelskiej, Sławomir Piechota przedstawili swoje uwagi do projektu i propozycję jego zmian, m.in. wprowadzenie terminowości nowego dokumentu. Zostały one jednak odrzucone. Przyjęto jedynie poprawkę rozszerzającą uprawnienia wynikające z karty kombatanta na osobę przewożącą jej posiadacza.

Uniknąć nadużyć

12 marca projekt ustawy wrócił pod obrady komisji polityki społecznej i rodziny.

- Uważamy, że to uprawnienie powinno zostać wprowadzone w taki sposób, by ograniczyć możliwość nadużyć, a te, w czasach, gdy obowiązywały stare przepisy dotyczące kart parkingowych, nie były incydentalne – mówił podczas posiedzenia poseł Sławomir Piechota. – Realnym zagrożeniem jest używanie tych kart przez osoby nieuprawnione, na przykład bliskich kombatanta.

Poseł Piechota zwracał uwagę, że fałszowanie tego typu dokumentów przy dzisiejszych technikach druku nie stanowi żadnego problemu.

Poseł po raz kolejny zaproponował szereg poprawek do ustawy, m.in. uniemożliwienie wydawania jednej osobie i karty kombatanta, i karty parkingowej, a także wprowadzenie terminowości nowego dokumentu – takiej, jak w wypadku karty parkingowej, wydawanej maksymalnie na 5 lat – po to, żeby uniknąć korzystania z kart osób zmarłych.

- Były często udowadniane przez policję sytuacje, gdy karta parkingowa była w użyciu po śmierci jej posiadacza – mówił Sławomir Piechota, dodając, że konieczne jest uwzględnienie kart kombatanta w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK).

„To insynuacje”

Jego argumentację odrzuciła strona rządowa.

- Ryzyko nadużywania nie jest duże – stwierdził Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – dlatego, że ten projekt nie przewiduje wydawania kombatantom kart parkingowych, ale karta kombatanta będzie stanowiła podstawę do korzystania przez kombatanta lub osobę go przewożącą z uprzywilejowanych miejsc parkingowych – tłumaczył przedstawiciel ministerstwa.

Jego zdaniem, już same procedury wydawania kart kombatanta i ich wzór będą określone w rozporządzeniu wykonawczym tej ustawy i w wystarczający sposób zabezpieczą system przed potencjalnymi nadużyciami. Uwag do projektu nie miało też sejmowe Biuro Legislacyjne.

W toku dyskusji posłowie PiS stwierdzili, że ryzyko nadużyć nie dotyczy rodzin kombatantów, a sugerowanie tego jest insynuacją.

Izabela Sopalska przemawia do mikrofonu, obok siedzi Ewa Pawłowska
Od lewej: Izabela Sopalska-Rybak, prezeska fundacji „Kulawa Warszawa” i Ewa Pawłowska, prezes Integracji

Zabraknie „kopert”?

- Wkrótce wszyscy, łącznie z tymi, którzy uzyskają nowy dokument, zderzą się z brakiem miejsc parkingowych, które będą zajęte – odpowiedział na takie argumenty poseł Piechota, wskazując sytuację z nieodległych przecież czasów, gdy karty parkingowe były wydawane bezterminowo.

Przed samym głosowaniem nad poprawkami posła Sławomira Piechoty głos zabrała Izabela Sopalska-Rybak, prezeska fundacji „Kulawa Warszawa”, która wraz z przedstawicielami Integracji była na sali.

- Karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami to nie jest przywilej, ale narzędzie niezbędne do funkcjonowania na pewnym poziomie – mówiła Izabela Sopalska-Rybak. – Chciałabym zaproponować, aby zamiast tego kombatantom przyznawać bezpłatne miejsca parkingowe w strefach płatnego parkowania na zwykłych, wąskich miejscach.

Ostatecznie po raz kolejny poprawki dotyczące zmian oczekiwanych m.in. przez Czytelników naszego portalu zostały odrzucone, a komisja większością głosów przyjęła ustawę, która posiadaczom kart kombatanta nadaje te same uprawnienia, co osobom z niepełnosprawnością posiadającym kartę parkingową. Teraz projekt będzie głosowany w Sejmie, następnie trafi do Senatu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Uprawnieni kombatanci do parkowania na niebieskich polach
  Usta
  19.03.2019, 14:34
  A ile ci kombatanci mają? Chodzi o tych wojennych to jest garstka ??
  odpowiedz na komentarz
 • głupota nie boli
  basika
  17.03.2019, 15:47
  następny durny przepis...
  odpowiedz na komentarz
 • Koperta dla wszystkich.
  Tranel
  16.03.2019, 02:11
  Ja mam dysfunkcje kończyn dolnych i oczywiście kartę parkingową, z której nie mogę korzystać, ponieważ zawsze są one zajęte. Czasami myślę , że dostaje je każda osoba z orzeczeniem. Czasem gdzieś podjeżdżam i odjeżdżam bo niestety, żeby wysiąść z auta muszę drzwi otworzyć na oścież. Najlepiej sprawdza się koperta prawidłowych rozmiarów. Między autami nie mam szans wysiąść. Starsi ludzie i owszem pewno mają ten sam problem. Mogę nawet płacić za takie miejsce byle tylko mieć szansę zaparkować i wysiąść, a następnie wsiąść do auta. Szlak mnie jednak trafia gdy widzę osoby, które z tym poradziły by sobie z opuszczeniem pojazdu w każdym miejscu na parkingu.
  odpowiedz na komentarz
 • jak trudno
  marek
  15.03.2019, 12:27
  Czemuż tak trudno przychodzi ON dzielić się miłością z innymi potrzebującymi?
  odpowiedz na komentarz
 • karta kombatanta
  Jadwiga
  15.03.2019, 08:52
  To jakaś pomyłka żeby inaczej traktować osoby niepełnosprawne w przeciwieństwie do kombatantów. Ale cóż takie jest życie,że PiS nas traktuje jako zbędną i nie potrzebną rzeszę i dlatego nam wydaje się karty na pięć lat, a kombatantom bezterminowo. Takie zachowanie członków PiS świadczy o ich małej znajomości problemów ON.Kombatant może mieć zdrowe nogi i będzie zajmował miejsce parkingowe , a niepełnosprawny już takiej możliwości nie będzie miał.
  odpowiedz na komentarz
 • Jestem wkurzony!
  Wózkowicz
  15.03.2019, 08:35
  Takie działania są fikcją!, mówiłem wiele to razy i powtórzę kolejny raz że - KOMBATANT MOŻE BYŚ POSIADACZEM KARTY PARKINGOWEJ, JEŚLI STANIE NA KOMISJĘ I OTRZYMA STOSOWNE ORZECZENIE UPRAWNIAJĄCE DO JEJ OTRZYMANIA !!! - kolejny przywilej dla wnuczek i wnuczków, bo przecież oni po śmierci są beneficjentami tych wszystkich przywilejów swoich dziadków.
  odpowiedz na komentarz
 • debilny przepis i tyle
  Basia
  15.03.2019, 08:14
  ilu 90-latków prowadzi samochód ?????????????????????????????????????????????????????????????????? bo tyle i więcej mają kombatanci. Z tych uprawnień będą korzystać młode zdrowe i sprytne prawnuki. Brawo bezmyślni posłowie
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  Jarek
  15.03.2019, 06:04
  Dużo kiedyś pisałem na temat kart parkingowych , ale i tak większość ma rację niejednokrotnie nie mając pojęcia jak i co wygląda w praktyce. Osoba niepełnosprawna jest osobą niepełnosprawną a kombatant kombatantem . To oczywiste. Pytanie moje bżmi czy za chwilę nie będzie kombatantów z lat 80-tych ? Uważam że tak bagięte prawo powinno działać w dwie strony. Osona niepełnosprawna uprawniona do posiadania karty parkingowej niejako z klucza powinna dostawa wszystkie uprawnienia komabatanta ? Lub inaczej . Może zabrakło we wszystkim "i" ? Karat parkingowa osoby niepełnosprawnej i kombatanta ? Miejsce do parkowania dla osoby niepełnosprawnej i kombatanta ?
  odpowiedz na komentarz
 • Koperty
  Krzysztof
  14.03.2019, 23:31
  Od 16 roku życia już przez 48 lat poruszam się na wózku po złamaniu kręgosłupa. Uchwalenie tej ustawy dla kombatantów, to jest kolejne naplucie nam w twarz przez każdego posła, ktory podniesie rękę za tą ustawą. Mieszkam w Warszawie na Ochocie i po remoncie naszego podwórka zrobiono 5 miejsc z kopertami. Teraz zjeżdżają się z okolicy uprawnieni i jest wojna o miejsca mimo że na podwórku są tylko 3 osoby na wózkach. Nie można na 3-4 godziny wyjechać na zakupy, bo już nie ma gdzie zaparkować. Jak dojdą jeszcze kombatanci, a raczej ich dzieci i wnuki, to dopiero będzie cyrk. To jest napuszczenie niepełnosprawnych na kombatantów i odwrotnie.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawni czy niedorozwinięci.
  Borzoi
  14.03.2019, 19:59
  ZAZNACZAM. Ja nie mam karty parkingowej ale solidaryzuję się ze wszystkimi niepełnosprawnymi, tymi co maja i tymi co nie mają. Poprawki zostały odrzucone. Weterani będą mieli karty ważne w nieskończoność. Dziękuję PO i PiS. Ja przy najbliższych i kolejnych wyborach podziękuje i też odrzucę wasze kandydatury. Gdyby niepełnosprawni nie byli niedorozwinięci to wszyscy by tak postąpili a pan rulewski (małe litery nie przypadkowe) w sejmie ani w senacie by się już nigdy nie pojawił. Niech na nich głosują weterani ze styropianu. Sejm powinien uchwalić ustawę o wyznaczaniu oddzielnych miejsc dla weteranów pomalowanych w kolorze styropianu. Jedyna pociecha, że za granicą im się to nie przyda. U nas jednak dalej wczesny Gomółka i daleki wschód. Najłatwiej zabrać słabemu. ,,W toku dyskusji posłowie PiS stwierdzili, że ryzyko nadużyć nie dotyczy rodzin kombatantów, a sugerowanie tego jest insynuacją.'' - to tak jak ze srebrną. Jeżeli ktokolwiek z niepełnosprawnych zagłosuje na PO lub PiS to powinni mu zabrać rentę i świadczenia i nie będę go żałował.
  odpowiedz na komentarz
 • Ciekawe
  realista
  14.03.2019, 18:45
  Im dłużej od wojny to kombatantów coraz więcej :-)
  odpowiedz na komentarz
 • Bezpłatne miejsca parkingowe dla kombatantów ale nie na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych.
  janek
  14.03.2019, 13:55
  Kombatant to zasłużona dla Polski osoba biorąca udział w drugiej wojnie światowej,a nie osoby które nabrały masowo tych praw w latach 90. Więc dlaczego mają mieć takie same prawo do parkowania jak niepełnosprawni posiadający karty parkingowe które często otrzymały je w wielkim trudzie po komisjach lekarskich ,po osobistym,wielokrotnym stawianiu się przed orzecznikami. Trochę poszanowania dla niepełnosprawnych by się przydało.
  odpowiedz na komentarz
 • To smutny przykład podejścia rządu do ON i ich opiekunów !!!!!!!
  kasia ewk
  14.03.2019, 08:44
  Przyznanie kart kombatantom bez orzecznictwa to przykład traktowania przez rząd osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Wsparcie rządu skierowane jest na obywateli młodych, zdrowych zamożnych które będzie wsparciem podczas wyborów. Osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie -matki emerytki nie mogą liczyć na wiele. Tej grupie mają wystarczyć wirtualne obietnice,o których pani minister zaraz zapomni bo MRPiPS nie ma zamiaru nad problemami tej grupy społecznej się pochylać. Godność osoby niepełnosprawnej i matki tej osoby została zaspokojona waloryzacją 70 PLN brutto. Nie mamy jako opiekunowie praw i przywilejów ,a nawet i te które były zostaną ograniczone. Tak to zaczyna w czarnych barwach wyglądać wsparcie dla tej niepełnosprawnej ,wykluczonej grupy matek-opiekunek i osób którymi się one opiekują.Tak wygląda ze partia PO-PSL nie zrobiła nic dla wszystkich ,partia <, Dobrej Zmiany > robi dużo dla zdrowych, bogatych ,matek rodzin wielodzietnych , matek emerytek rodzin wielodzietnych ale dla matek dorosłych niesamodzielnych dzieci, osób niepełnosprawnych , nie ma rzeczywistego ,odczuwalnego wsparcia które pomogło by nam godnie żyć, mieć poczucie że ten rząd te osoby wspiera,aby jak inni sprawni ,zdrowi nie mieli poczucia krzywdy .Walczymy o godność ,jednak końca tej walki nie widać. !!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • TOMASZ
  TOMASZ
  13.03.2019, 13:19
  Żeby tak uprzejmy był rząd PISu gdy ogłosi reformę orzecznictwa. Wtedy będzie tłumaczył, że należy uszczelnić system, aby nie dochodziło do wyłudzeń, a wsparcie otrzymali najbardziej potrzebujący co będzie kolejną mrzonką. Prof. Ucińska będzie mówić o wielu z Nas z tego forum na mocy orzecznictwa ZUS, że nasza niepełnosprawność to klasyczna insynuacja i wymaga nowego podejścia. Rozumiem, że należy wesprzeć kombatantów, ale przyznawanie kart bezterminowo jest klasycznym oszustwem. Będzie można parkować na miejscu dla niepełnosprawnych nawet gdy o kombatancie pozostaną tylko legendy i prochy na wietrze, a wnuczek z uśmiechem skorzysta z miejsca parkingowego. Zakładam jednak, że ustawodawca wie co robi bo przecież przy reformie uzdrowi administracyjnie tysiące niepełnosprawnych, którym mimo schorzeń narządów ruchu już nie będzie przysługiwała karta parkingowa bo będą za dobrze wykształceni, za samodzielni. Zobaczymy co zrobi senat.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas