Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiana orzeczenia - co zaznaczyć we wniosku?

28.03.2019
Autor: D.

Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydał mi prawomocne i już ostateczne orzeczenie o przyznaniu stopnia umiarkowanego 02-P, z czego jestem zadowolony, ale w punkcie IV mam zapis - niepelnosprawność istnieje od: nie da się ustalić. Zamyka mi to drogę do uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego oraz inne sprawy społeczne, m.in Kartę Rodziny z osobą niepełnosprawną "N". Czy mogę się odwołać? Powiedziano mi, że najlepiej jakbym od nowa złożył wniosek, tylko nie wiem, co mam zaznaczyć na wniosku. Czy powtórny, czy w związku ze zmianą stanu zdrowia? Chodzi mi o to jak to mam zalatwic i w jakim terminie?

Szanowny Panie,

jeżeli upłynął termin na wniesienie odwołania od niekorzystnego orzeczenia, może Pan spróbować złożyć wniosek o zmianę orzeczenie ze względu na posiadanie nowej dokumentacji medycznej, która dotychczas nie była oceniana przez zespoły orzekające, chyba że także pogorszył się Panu stan zdrowia od wydania ostatniego orzeczenia. W takim wypadku do wniosku warto przedłożyć dokumentację medyczną, z której będzie wynikał moment powstania niepełnosprawności.

z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk,

prawnik

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas