Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Polska bez barier 2009

27.08.2009
Autor: Ilona Piątek

Opera Wrocławska, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Biblioteka Publiczna w Koszalinie, Hala Sportowo-Widowiskowa w Gdyni, Kolejka Linowa Kasprowy Wierch w Zakopanem – to obiekty nagrodzone w I edycji konkursu Polska bez barier 2009. Ponadto Gdynia to miasto najbardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnością w Polsce.

Celem konkursu jest promowanie najlepiej przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiektów w Polsce. Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Kancelarię Sejmu pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu.

Konkurs trwał od 26 sierpnia do 15 grudnia 2009 r. Zgłoszono do niego 164 obiekty i przestrzenie w ośmiu kategoriach:

1. Edukacja (58 zgłoszeń)
2. Administracja centralna i samorządowa (27 zgłoszeń)
3. Służba zdrowia i rehabilitacja (27 zgłoszeń)
4. Sport i rekreacja (18 zgłoszeń)
5. Kultura i sztuka  (12 zgłoszeń)
6. Transport i przestrzeń publiczna (11 zgłoszeń)
7. Obiekty mieszkalne (7 zgłoszeń)
8. Handel i usługi (4 zgłoszenia).

Na zdjeciu: Recepcja w Urzędzie Miasta Dąbrowy Górniczej
Na zdjeciu: Recepcja w Urzędzie Miasta Dąbrowy Górniczej

W kategorii Kultura i sztuka zwyciężyła Opera Wrocławska, która jednocześnie otrzymała Grand Prix. Jury doceniło kompleksowe dostosowanie najstarszego w Polsce budynku operowego, w tym nowoczesne windy na zabytkowej klatce schodowej, dostosowane toalety oraz miejsca na widowni dla osób z niepełnosprawnością.

W kategorii Administracja centralna i samorządowa nagrodę główną otrzymał Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, który jest w pełni dostępny z zewnątrz i wewnątrz i gdzie znajdują się specjalne stanowiska do obsługi osób z niepełnosprawnością.

Wśród obiektów zgłoszonych do kategorii Edukacja najlepiej dostosowana okazała się  Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela. Obiekt – poza dostępnością architektoniczną – może się pochwalić również m.in.: dostępną salę kinową, fonoteką (z książkami mówionymi), usługą dowożenia książek do osób z niepełnosprawnością i organizowaniem warsztatów integracyjnych.
 
Zwycięzcą kategorii Sport i rekreacja została Hala Sportowo-Widowiskowa w Gdyni. Jest to obiekt sportowy w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnością, który m.in.: na widowni ma 20 miejsc dla osób z niepełnosprawnością oraz – w razie potrzeby – dodatkowe, bezpośrednio na płycie boiska. Planowane jest także zastosowanie audiodeskrypcji podczas meczów.

Hala Sportowo-Widowiskowa w Gdyni
Na zdjęciu: Hala Sportowo-Widowiskowa w Gdyni

Najwięcej punktów w kategorii Transport i przestrzeń publiczna otrzymała Kolejka Linowa Kasprowy Wierch, która jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnością. W kolejce są m.in.: specjalne unieruchomienia przy wsiadaniu i wysiadaniu, windy hydrauliczne niwelujące różnice poziomów oraz dostosowane toalety.

W kategorii Służba zdrowia i rehabilitacja wyróżnienie otrzymał Szpital Powiatowy im. Siostry Faustyny Kowalskiej w Łęcznej.

W kategorii Obiekty mieszkalne nie przyznano nagród i wyróżnień.

W konkursie zostały również nagrodzone miasta, które są najbardziej przyjazne i dostępne architektonicznie dla osób z niepełnosprawnością. Nagrodę główną zdobyła Gdynia, a pozostałe nagrody otrzymały: Dąbrowa Górnicza, Koszalin i Zielona Góra.

Nagrodą dla miast wybranych w konkursie Miasta bez barier 2009 są kampanie reklamowe o łącznej wartości 300 tys. zł, ufundowane przez firmę reklamy zewnętrznej AMS, która jest partnerem strategicznym konkursu. Nagrodzone i wyróżnione obiekty zaprezentowane zostaną w piątej publikacji z serii Biblioteka Wizerunku Miasta, którą AMS wyda w ramach autorskiego programu marketingu miejskiego Bramy Kraju.

Na zdjęciu: Toaleta przy kolejce na Kasprowym Wierchu
Na zdjęciu: Toaleta przy kolejce na Kasprowym Wierchu

- Pierwsza edycja konkursu Polska bez barier 2009 jest dla nas źródłem cennych informacji na temat poziomu dostępności miast w Polsce oraz stanu dostosowania obiektów i przestrzeni w poszczególnych kategoriach. Z oceny wszystkich zgłoszeń wynika, że najlepiej przystosowane są obiekty z kategorii kultura i sztuka oraz edukacja. Natomiast najwięcej błędów w kwestii dostosowań dotyczy obiektów mieszkalnych oraz szpitali i przychodni. Mam nadzieję, że konkurs przyczyni się do promocji obiektów wzorcowo przystosowanych oraz będzie stanowił dobrą motywację dla tych, którzy mają jeszcze wiele do zrobienia – mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, przewodniczący jury konkursu.

Zaletami obiektów zgłoszonych do konkursu były szerokie ciągi komunikacyjne, dobra komunikacja pionowa i pozioma, drzwi o odpowiedniej szerokości oraz obecność pracowników ze znajomością języka migowego.

W wielu zgłoszonych obiektach powtarzały się błędy w postaci niepoprawnie wykonanych toalet (małe powierzchnie manewrowe, zbyt wysoko umieszczone lustra) i pochylni (zbyt strome, śliska nawierzchnia), braku oznaczeń fakturowych i kolorystycznych schodów, braku miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością oraz innych udogodnień np. dla osób niewidomych i niedowidzących.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Poznaniu mase BARJER nawet MOPR WINDA NIEDZAŁAŁA?
  inwalida
  17.12.2011, 19:22
  OD LUTEGO INWALIDA ZŁOŻYĆ WNOSEK TO MUSIAŁ WDRAPYWAĆ NA 3 PIETRO I TAK KONCA CZERWCA 2011 . CO NATO KIEROWNITWO MOPR u ZADRWILI NIEPEŁNOSPRAWNYCH CZY WIEDZIAŁ ŻE TAK TRAKTUJĄ URZEDNICY MOPR na ul. WSZYSTKICH SWIETYCH
  odpowiedz na komentarz
 • Łódź bez barier!
  Romek
  02.09.2010, 11:34
  Serwis halolodz donosi, ze Urzad Miasta Łodzi chce ulatwic zycie niepelnosprawnym. Jak?? Zajrzyj na http://www.halolodz.pl/wiadomosci/artykul,2628,1,1.html
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas