Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka nad osobą niepełnosprawną

26.03.2019
Autor: A.

Od pół roku opiekuję się niepełnosprawną ciocią mojego partnera. Wymaga całodobowej opieki, jest osobą leżąca i pieluchowaną. Zabraliśmy ją do siebie - czy mogłabym zostać jej opiekunką? Byłam w MOPS i poinformowali mnie, że mają swoje opiekunki i kosztuje to 20 zł/godz. Zmieniam pieluchę 4 - 5 razy dziennie, więc opieka z zewnątrz raczej się nie sprawdzi, a ośrodki są bardzo drogie. Mamy czwórkę dzieci na utrzymaniu i tylko partner pracuje - nie stać nas, by płacić za ośrodek.

Szanowna Pani

Zachęcam Panią do rozmowy/kontaktu z organem pomocy społecznej, w zakresie czy jest jakaś możliwość wsparcia prowadzonego przez Was gospodarstwa domowego. Najlepiej napisać pismo do organu. Udzieli on wtedy pisemnej odpowiedzi. Pomoc społeczna ma do dyspozycji świadczenia pieniężne i niepieniężne. 

Z Pani zapytania do mnie wynika, iż Wasze gospodarstwo domowe składa się z Pani, Pani partnera, czwórki dzieci oraz cioci Pani partnera (7 osób). Utrzymujecie się Państwo jedynie z zarobków Pani partnera. Być może spełniacie więc Państwo kryteria dochodowe do wsparcia Was przez pomoc społeczną np. poprzez finansowanie/dofinansowanie usług opiekuńczych. Takie usługi odciążyłyby Panią w kwestii opieki nad ciocią. Zakres takich usług ustala się z organem pomocy społecznej.  

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas