Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych gotowa na Abu Dhabi!

08.03.2019
Autor: inf. pras.
w sali na krzesłach siedzą sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną podczas konferencji

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019 odebrała nominacje olimpijskie. W składzie 90-osobowej polskiej reprezentacji znalazło się 64 zawodników, którzy już od 14 do 21 marca startować będą w 17 dyscyplinach olimpijskich. Skład Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych uzupełnia 26 trenerów, lekarzy i członków kierownictwa, którzy będą wspierać naszych zawodników w trakcie Igrzysk.

- Przed nami piękne Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi i Dubaju. To będzie prawdziwe święto sportu i jedności. Ponad 7,5 tysiąca zawodników pokaże nam swoją siłę, energię i determinację, a każdy z nas ma szanse im kibicować (...). #GrajmyRazem dla Polskiej Reprezentacji i do zobaczenia w Abu Dhabi – powiedziała Prezes Olimpiad Specjalnych Polska Anna Lewandowska.

Start 14 marca

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą największym sportowym i społecznym wydarzeniem na świecie w 2019 roku i największą sportową imprezą w historii Bliskiego Wschodu.

Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zjedzie ponad 7,5 tysiąca sportowców z ponad 190 krajów. W Igrzyskach weźmie też udział ponad 2,6 tysiąca trenerów, 6 tysięcy członków rodzin oraz ponad 20 tysięcy wolontariuszy z całego świata.

Wszystkie wydarzenia Igrzysk są organizowane w zgodzie z ceremoniałem olimpijskim.

Obecnie przez Zjednoczone Emiraty Arabskie biegnie sztafeta z Ogniem Nadziei z Aten, w której biegną zawodnicy i przyjaciele Olimpiad Specjalnych, a także członkowie organizacji „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych”. W drodze na uroczystą Ceremonię Otwarcia 14 marca, podczas której zapłonie znicz olimpijski na stadionie Zayed Sport City, który pomieści ponad 40 tysięcy widzów z całego świata. Organizatorzy zapowiadają oszałamiające widowisko – jak na razie szczegóły są owiane tajemnicą.

17 dyscyplin

Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych w Abu Dhabi i Dubaju rywalizować będzie w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej (w której reprezentuje nas drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie, kajakarstwie, judo i golfie. Po raz pierwszy na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych polscy zawodnicy będą rywalizowali w judo i golfie – jest to debiut naszych zawodników w tych dyscyplinach na arenie światowej.

Nasi zawodnicy będą mieli czas na aklimatyzację i poznanie obyczajów panujących w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – pierwsze dni po przylocie spędzą w Dubaju. To tak zwany program Miast Goszczących – olimpijczycy z całego świata rozjadą się do różnych zakątków kraju – mieszkańcy wszystkich siedmiu emiratów będą mieli okazję poznać sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, a zawodnicy poznać odmienny dla nich świat Bliskiego Wschodu.

- Igrzyska to wielkie święto tolerancji i akceptacji. Olimpiady Specjalne pokazują całemu światu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną osiągają sukcesy w sporcie, podobnie jak potrafią realizować swoje marzenia na wielu innych polach aktywności życiowej i społecznej - w pracy, szkole czy w życiu rodzinnym – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Znaczki pocztowe

Prawdziwą gratkę przygotowała dla fanów sportu Poczta Polska SA. 7 marca br.  Poczta Polska SA wprowadza do obiegu 216 tysięcy okolicznościowych znaczków pocztowych promujących Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi o nominale 2,60 złotych.

Na znaczku została przedstawiona postać zawodnika przekraczającego linię mety i sportowca  biegnącego z Ogniem Nadziei. Autorka znaczka - Dorota Arczewska, na stałe współpracująca ze Stowarzyszeniem Olimpiady Specjalne Polska, w grafice zamieściła również oficjalny logotyp Igrzysk.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas