Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sądowe orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy a renta

21.03.2019
Autor: E.

W związku z niesprawiedliwym, wedlug mnie, orzeczeniem, wydanym przez Wojewódzki Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności wystąpiłam na drogę sądową przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi ds Orzekania o Niepełnosprawności. W pozwie prosiłam o wydanie opinii przez biegłych lekarzy odnośnie do faktycznego stanu zdrowia. Biegli stwierdzili, że stan zdrowia nie pozwala na podjęcie jakiejkolwiek pracy - całkowita niezdolność do pracy. Czy powyższy wyrok da się wykorzystac w ZUS, aby dokonać korekty przyznanej renty z częściowej na całkowitą?

Szanowna Pani

Postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności jest całkowicie odrębnym postępowaniem od postępowania o rentę. Organ rentowy nie jest więc związany z ustaleniami poczynionymi w postępowaniu dotyczącym orzeczenia o niepełnosprawności, ani też wyrokiem w tej sprawie.

W sytuacji, gdy wystąpi Pani o zmianę renty - z częściowej na całkowitą - będzie prowadzone nowe postępowanie w tym zakresie przed organem rentowym. Uzyskana obecnie opinia biegłych może zostać wtedy dołączona do dokumentacji, jako potwierdzająca stan zdrowia. Może być wzięta pod uwagę, nie będzie jednak, jak wspomniałem, wiążąca dla ZUS i ewentualnie Sądu (podobnie jak wyrok w sprawie dotyczącej orzeczenia o niepełnosprawności).

Zalecam strategię procesową, co do procedowania w kierunku zmiany renty z częściowej na całkowitą, omówić z prawnikiem specjalizującym się w postępowaniach rentowych. 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas