Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka nad matką z niepełnosprawnością w stopniu znacznym

21.03.2019
Autor: M.

Moja synowa musi opiekować się matką ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Nie może podjąć pracy, nie jest ubezpieczona, na starość nie wypracuje emerytury. Teraz też nie dostaje wynagrodzenia, ponieważ przekracza dochód. Pytanie, co się w tym temacie zmieni?

Szanowna Pani

Jak zapewne Pani wie (wynika to z treści Pani zapytania) zgodnie z art. 16a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. 2018, poz. 2220 z późn. zm.) opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych mogą starać się o specjalny zasiłek opiekuńczy, którego przyznanie zależne jest od dochodu. W przypadku Pani synowej dochód ten jest przekroczony.

Natomiast w kwestii zmian w prawie, proszę zapoznać się z artykułem "Wiceminister Michałkiewicz: chcemy, by nowe programy wsparcia ruszyły w tym półroczu". Ponadto warto kontaktować się na bieżąco i zadawać pytania do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Warto także skontaktować się z właściwym dla matki Pani synowej ośrodkiem pomocy społecznej i zorientować się czy ewentualnie jest możliwość skorzystania z jakiejś dodatkowej formy wsparcia oferowanej przez ośrodek pomocy społecznej, np. finansowanie lub dofinansowanie usług opiekuńczych dla mamy. Ta forma wsparcie pomogła wielu osobom w podobnej sytuacji. Może to się oczywiście wiązać jednak z koniecznością wyasygnowania konkretnej kwoty na takie rozwiązanie, ale umożliwia z drugiej strony np. podjęcie opiekunowi pracy w celu utrzymywania się.   

Ponadto wiele instytucji pomocy społecznej/organizacji oferuje też tzw. przyciski życia pomagające osobom starszym i ich rodzinom w zorganizowaniu pomocy w opiece.   

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas