Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Symbol schorzenia w orzeczeniu o niepełnosprawności

29.03.2019
Autor: D.

Czy w związku z faktem, że mój pracodawca i tak nie korzysta z dofinansowania do wynagrodzenia w związku z zatrudnieniem mnie jako osoby niepełnosprawnej (mam ustalone prawo do emerytury), jest możliwość, aby w orzeczeniu o niepełnosprawności nie wskazywać symbolu choroby lub otrzymać wypis z orzeczenia, celem przedłożenia pracodawcy do stosowania dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę (lekki stopień), bez tego symbolu? Nie chcę, aby pracodawca wiedział z jakiego powodu posiadam orzeczenie. Chcę jednak korzystać z praw przysługujących osobie niepełnosprawnej.

Szanowna Pani,

zgodnie z aktualnie obowiązującym art. 6b ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - w orzeczeniu powiatowego zespołu ustala się niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności i nie więcej niż trzy symbole przyczyn niepełnosprawności.

O problematyce związanej z literą „P” w orzeczeniu poświęciliśmy artykuł „Czy kod „02-P” można jednak wpisywać w orzeczenie?” na portalu niepelnosprawni.pl.

z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk,

prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas