Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Komu należy się zasiłek pielęgnacyjny?

26.03.2019
Autor: R.

Mam stopień niepełnosprawności umiarkowany, 07 - S, nadciśnienie i cukrzycę II stopnia na insulinie. Czy należy mi się zasiłek pielęgnacyjny?

Szanowna Pani/Szanowny Panie

Proszę zapoznać się z poniższymi informacjami:

zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 28.11.2013 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2018, poz. 2220 z późn. zm.) zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, opiekunom faktycznym dziecka do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości, (jeśli nie jest całkowicie ubezwłasnowolnione) w celu kontynuacji wypłaty świadczenia musi ono złożyć wniosek osobiście lub za pośrednictwem osoby upoważnionej (osoba składająca wniosek w imieniu wnioskodawcy jest zobowiązana okazać upoważnienie osoby do złożenia wniosku w jej imieniu).

Zasiłek przysługuje:

  1. niepełnosprawnemu dziecku;
  2. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3. osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Brak kryterium dochodowego do przyznania zasiłku. 

Osoby zainteresowane szczegółowymi informacjami i formą pomocy w postaci świadczeń przyznawanych na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych powinny zgłaszać się do Ośrodków Pomocy Społecznej właściwych ze względu na miejsce zamieszkania.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas