Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wynagrodzenie dla opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej

26.03.2019
Autor: B.

Jaka jest obecnie kwota wynagrodzenia dla opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej?

Szanowna Pani,

o wynagrodzeniu opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej mowa jest w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym: Art. 162:

  • § 1. Sąd opiekuńczy przyzna opiekunowi za sprawowanie opieki na jego żądanie stosowne wynagrodzenie okresowe albo wynagrodzenie jednorazowe w dniu ustania opieki lub zwolnienia go od niej.
  • § 2. Wynagrodzenia nie przyznaje się, jeżeli nakład pracy opiekuna jest nieznaczny lub gdy sprawowanie opieki jest związane z pełnieniem funkcji rodziny zastępczej albo czyni zadość zasadom współżycia społecznego.
  • § 3. Wynagrodzenie pokrywa się z dochodów lub z majątku osoby, dla której opieka została ustanowiona, a jeżeli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku, wynagrodzenie jest pokrywane ze środków publicznych na podstawie przepisów o pomocy społecznej.

Zgodnie z art. 53a ustawy o pomocy społecznej z 12 marca 2004 r. (t.j. Dz.U. 2018 poz. 1508):

  1. Wynagrodzenie za sprawowanie opieki wypłaca się w wysokości ustalonej przez sąd. Wynagrodzenie to obliczone w stosunku miesięcznym nie może przekraczać 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres poprzedzający dzień przyznania wynagrodzenia.
  2. Udzielenie świadczeń w postaci wynagrodzenia za sprawowanie opieki nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji administracyjnej.

W praktyce, ze względu na to, że ubezwłasnowolnionego i opiekuna najczęściej łączą bliskie więzi rodzinne, niezbyt często zdarza się żeby opiekun otrzymywał za sprawowanie opieki jakiekolwiek wynagrodzenie. Jeżeli opieka sprawowana jest przez osobę niespokrewnioną, albo kiedy podopieczny znajduje się w znacznie lepszej sytuacji finansowej od swojego opiekuna szanse na otrzymanie wynagrodzenia są duże. Jeśli majątek podopiecznego jest znaczny, a nakład pracy opiekuna duży wówczas i wynagrodzenie powinno zostać ustalone w sposób adekwatny.

Z powyższych przepisów wynika, że sąd przyznaje wynagrodzenie za sprawowanie opieki w oparciu o art. 162 § 1 i 2 KRO oraz ustala wysokość tego wynagrodzenia w oparciu o art. 53a ustawy o pomocy społecznej. Wypłaty wynagrodzenia ustalonego przez sąd w oparciu o art. 53a ustawy o pomocy społecznej w związku z art. 162 § 3 Kodeksu, dokonuje organ pomocy społecznej.

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas