Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności a zasiłek pielęgnacyjny

28.03.2019
Autor: N.

Dostałam dla córki orzeczenie o niepełnosprawności, od którego postanowiłam się odwołać - do uzyskania kolejnego orzeczenia minie pewnie kilka miesięcy. Czy za ten okres przysługuje mi zasiłek pielęgnacyjny?Jeśli tak - proszę o podstawę prawną, ponieważ w poprzednich latach przy składaniu wniosku o zasiłek musiałam podpisać w urzędzie oświadczenie, że nie zamierzam się odwoływać (składałam wniosek przed upływem 14 dni). I drugie pytanie: czy jest możliwe, że "stracę na odwołaniu" tj. komisja wojewódzka cofnie uprawnienia nadane przez komisję miejską?

Szanowna Pani,

odnośnie świadczenia pielęgnacyjnego wstecz, to zgodnie z aktualnie obowiązującym art. 24 ust. 2a. ustawy o świadczeniach rodzinnych - jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności może zmienić orzeczenie powiatowego zespołu również na „niekorzyść” odwołującego.

z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk,

prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas