Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy renta socjalna i dodatek pielęgnacyjny są opodatkowane?

20.03.2019
Autor: L.

Dlaczego renta rodzinna plus renta socjalna = 200% - podatek dochodowy - zdrowotne. Renta rodzinna + renta socjalna + dodatek pielęgnacyjny = 200% -podatek - zdrowotne. Ile razy można płacić i opodatkowywać 3 świadczenia rentowe?

Szanowny Panie

 

W sprawie Pana pytania proponuję, aby bardzo dokładnie opisał Pan sprawę (nie tak skrótowo jak dokonał Pan tego powyżej) i zadał to pytanie organowi rentowemu. Najlepiej za pośrednictwem Centrum Obsługi telefonicznej ZUS. Można np. zadać pytanie wypełniając formularz kontaktowy. Formularz kontaktowy zapytania ogólnego (w przeciwieństwie do poczty elektronicznej e-mail) gwarantuje bezpieczeństwo przekazywanych informacji, dlatego można podać w nim swoje dane dotyczące sprawy. Odpowiedź otrzyma Pan na podany w formularzu adres e-mail.

Co do zasady osoby pobierające renty są zobowiązane zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Wynika to z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są bowiem osoby, które uzyskują dochody z różnych źródeł przychodów. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów, obok stosunku służbowego czy też stosunku pracy, są przychody o charakterze subwencyjnym, takie jak renty, emerytury lub zasiłki.

W przypadku, gdy potrzebuje Pan bardziej szczegółowych informacji, proszę kontaktować się z Krajową Informacją Skarbową czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00. Z telefonu stacjonarnego: (22) 330 0330, z telefonu komórkowego: 801 055 055.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas